Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Zlato a striebro – stále je kam padnúť.

Pravidelná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk a inštitucionálnych investorov.

Ceny na trhu

Minulý týždeň bol veľmi podobný, ako ten predchádzajúci. V stredu sa ceny zlata a striebra prepadli. Dovtedy si len tak kĺzali. Pri zlate bol pokles z 1210 USD až na 1184 USD. Striebro padlo zo 16,6 USD na 16,2 USD. Do konca týždňa sme videli už len dozvuky, hlavne preto, že v USA boli prázdniny – Deň vďakyvzdania.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1183,6 USD, čo bolo o 23,8 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,51 USD, čo bolo nakoniec len o 4 centy menej ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto mierne stúpol na úroveň 1 ku 71,69 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo relatívne viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 175,76 a klesol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 79,13 a rovnako mierne klesol.

Dianie na trhu

Mali sme ďalší pokles cien. A výrazný. Dokonca sme sa pri zlate dostali pod 1200 USD. V stredu, keď bol prepad cien sme videli na chvíľu i výrazný stres na trhu. To sa markat makeri snažili opätovne získať kontrolu nad trhom. Špekulanti predávali o stošesť. Na trhu sme vtedy videli pri zlate až 0,9 % backwardáciu; striebro bolo viac v pohode. Trhy sa však následne upokojili a market makri opätovne na trhoch vytvárali rovnováhu. To, čo vytvára nejasnosti okolo súčasného diania, sú skôr sviatky a ich obmedzená trhová aktivita. To značne minulý týždeň skresľovalo.

Každopádne po poklese cien, ako na zlate, tak i na striebre sme na konci týždňa nezaznamenávali extrémny stres, ako to bolo pri poklese cien v stredu. Zlato bolo mierne prekúpené. Striebro rovnako. Hlavne pri kratších kontraktoch. Dlhšie vykazujú na striebre výrazné contango, ale pri zlate dva a pol násobne nižšie. Skúsme to dať do pomeru k cenovému vývoju. Zlato oslabilo a na konci týždňa bolo dole, pričom sa už neprejavoval stres na trhu a trh bol mierne prekúpený. Striebro sa mierne vrátilo vyššie, pričom bol trh prekúpený. Inými slovami cenové úrovne zlata celkom odzrkadľujú normálny stav. Žiadny do neba volajúci neprirodzený pokles cien. Striebra je pri danej cenovej úrovni na trhu relatívne dosť.

Výhľad

Keďže máme pri zlate relatívne vyrovnaný trh, je dosť komplikované povedať, čo sa udeje. Oba cenové smery sú v hre. V kontexte očakávaného zdvihnutia úrokových mier FEDom, by som to skôr videl na testovanie nižších cien. Uvidíme samozrejme, či sa FED nakoniec odhodlá. Každopádne bude zaujímavé sledovať, čo by akýkoľvek cenový pohyb (vyššie i nižšie) urobil s dopytom po zlate. Striebro sa pokojne môže ďalej prepadať; netreba sa čudovať ak by padlo pod 16 USD.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom

1_ceny_48_16 gold_48_16 silver_48_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →