Prehľad týždňa

23-17: Cena zlata i striebra skočila. Môžeme sa už tešiť na vyššie ceny?

Pravidelná týždenná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk.

Ceny na trhu

Cenové pohyby zlata boli minulý týždeň dosť nudné. Až v piatok cena výrazne vyskočila o viac ako 20 dolárov. Striebro bolo na tom podobne s tým, že piatok cena skočila vyššie o 30 centov. Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1278,5 USD, čo bolo 11,8 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,52 USD, čo bolo o 21 centov viac ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto len mierne klesol na úroveň 1 ku 72,97 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo o niečo viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 191,5 a mierne klesol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 83,22 a rovnako mierne klesol.

Dianie na trhu

Minulý týždeň som napísal: „Zlato sa javí tak, že je pri jeho cene normálna situácia. Cena by mohla stúpať len na základe špekulatívneho pohybu a nejakých krátkodobých obáv. … Veľké cenové posuny smerom vyššie netreba očakávať. … Cena môže ísť teda skôr nižšie niekde k 1250 USD. Nič by sa z tohto hľadiska nestalo. Striebro je na tom inak. …  Jeho cena môže naďalej stúpať. Má na to všetky predpoklady. Dostala sa nad 17 USD a situácia na kontraktoch sa nezmenila...“

Predikcia z minulého týždňa teda nevyšla. Tvrdím však, že piatkový posun ceny hore, je len špekulatívny. Prečo? Cena stúpala viac na futures trhu ako na spotovom pri ich vzájomnom porovnaní. Inými slovami sa pri vyššej cene niekto zbavoval fyzického kovu viac, ako niekto kupoval futures kontrakty. Sedí to i s tým, že špekulanti zjavne reagovali na zverejnené dáta z trhu práce v USA. Identická situácia bola i pri striebre. Zlato sa z hľadiska dopytu po fyzickom kove, nemení. Po striebre s vyššou cenou sa dopyt znížil len minimálne.

Výhľad

Čo sa mení? Nič moc. Zlato sa javí z hľadiska dopytu a ponuky fyzického kovu v stále vyrovnanej pozícii. Cena môže rásť na základe špekulatívneho rastu. Ak však kupujú špekulanti a nemenia sa fundamenty, prichádza potom i pád. Fundamenty zatiaľ moc nereagujú. Vyššia cena, spôsobuje i viac fyzického zlata na trhu. Striebro má stále na to, aby sa cena zvýšila nielen ako špekulatívny obchod, ale i z hľadiska dopytu po fyzickom kove.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_drahe_kovy_23_17 cena_striebro_23_17 cena_zlato_23_17

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →