Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Zlato a striebro sa správali skoro celý týždeň ospalo. Ale v piatok vyleteli nahor.

Začiatkom týždňa sa zlato obchodovalo okolo 1732 USD a striebro v okolí 31,11 USD. V pondelok sme boli svedkami rely na oboch kovoch, ktoré poskočili hore až dva krát. Utorok bola na zlate korekcia, avšak striebro sa celkom držalo. Štvrtok bol nudný deň, spojený so sviatkom vďakyvzdania v USA. Avšak v piatok sa ceny uberali výrazne smerom nahor. Dokonca rovnakým spôsobom – naraz a v priebehu pár minút, len opačným smerom, ako sme videli pred nedávnom, keď ceny prudko klesali.

Zlato uzavrelo nakoniec o 38,2 USD vyššie ako minulý týždeň (1751,9). Cena striebra sa zvýšila o celých 1,82 USD a uzavrela na 34,13 USD. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 51,33 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 51,33 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 53,04). Striebru sa teda darilo výrazne viac ako zlatu.

Zlato sa počas celého týždňa obchodovalo okolo hranice 1730 USD, čo bola dôležitá podporná hranica a v piatok som si myslel, že určite neprekročí 1750 USD, čo bola ďalšia dôležitá hranica. Avšak zlato ju prekročilo. Striebro sa obchodovalo omnoho vyššie nad 32,5 USD a nakoniec uzavrelo vysoko nad touto hranicou. Stúpnutie cien bolo určite spojené s neúspešným summitom o rozpočte EU. Signalizuje to teda, že sme za fázou korekcie? Nie som si vôbec istý, pretože faktom ostáva to, že krátke pozície (stávka na pokles ceny) na COMEXe, sú stále rozsiahle a koncentrované v rukách niekoľkých veľkých bánk. Bude to teda znamenať koncoročnú korekciu, akú sme videli minulý rok? Ťažko povedať. Dnes obchodovanie závisí od viacerých faktorov, ako je fyzický dopyt po kovoch, problémy s dodávkami fyzického kovu, rozhodnutie veľkých bánk na COMEXe, či správy akými boli summit EU, či potenciálne ďalší krach Grécka. Nikto nevie, čo sa presne stane. Jedno je však isté, ak by veľké banky neintervenovali, ceny by boli už dávno omnoho vyššie.

Ak teda zažijeme korekciu, čo je stále pravdepodobné, bude ju opäť možné považovať za príležitosť ku kúpe fyzických kovov, pretože z dlhšieho hľadiska sú fundamenty na obchod drahých kovoch nastavené jasne na rast.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

Zlato

Striebro

Zdroj: upner.com, kitco.com

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár