Manipulácia cien, Teoretické články

Všetky finančné trhy sú manipulované – Dodatok 2.: Manipulácia v historickom kontexte

Manipulácie nie je vôbec novým fenoménom. Obvinenia z manipulácie sa objavujú v histórii odjakživa všade tam, kde existoval obchod a samozrejme politika a emócie ľudí. A tak sa z histórie dozvedáme o zákaze prílišného zisku, zákaze skladovania a hromadenia komodít s cieľom špekulácie s nimi, snáh o fixáciu cien, či zabíjaní a väznení špekulantov, znárodňovaní majetku vládcovi (ten si určite mädlil pri tom ruky). Tak ako sme písali v ostatnom blogu, manipulácia vyžadovala buď cornering alebo sqeeze trhu.

Antika

Tieto aktivity sa datujú až k antickému Grécku – moc by som sa nečudoval, ak by aj do skorších dôb ľudstva. Aristoteles napr. popisuje, že okolo roku 300 pred. n.l. jeden Thálčan dokázal kontrolovať trh s olivovým olejom a to tak, že získal dominanciu v lisovniach olív v Thiose a Miletuse prostredníctvom opčných kontraktov, ktoré mu umožňovali kontrolovať lisovne a ktoré si zabezpečil prostredníctvom požičaných zdrojov. Aristoteles spomína rovnako obchodníka, ktorý skúpil celú produkciu jednej železnej bane a bol schopný dotlačiť trh k vyšším cenám železa. Podobné správy sa zachovali ako z Ríma, starovekej Indie, či Číny.

Stredovek

Výnimkou nebol ani stredovek, v ktorom hlavne vplyvom politických rozhodnutí (vojny, dane, regulácie práce a pod.) zvykli ceny niektorých druhov komodít (vplyvom nedostatku) výrazne vzrásť. Samozrejme najjednoduchším (politickým) riešením bola fixácia cien, ktorá problém len prehĺbila (napr. tak, že komodita bola transportovaná tam, kde fixácia cien nebola), či odsúdením špekulantov k smrti (samozrejme to nikoho neodrádzalo lebo sa väčšinou jednalo o potrebné komodity a ďalej sa nariadenia porušovali).

Dnešná doba

Politickým emóciám okolo určovania cien (obvinenia z manipulácie) sa nevyhli ani začiatky fungovania USA. Už G. Washington obviňoval v časoch revolúcie, z nekalých praktík obchodníkov, ktorí mali podľa neho monopolné postavenie a zvyšovali ceny komodít, pričom sa samozrejme nevyhol tomu, že ich obviňoval s nedostatku patriotizmu a najradšej by ich obesil. Od politika sa ani iné čakať nedá. Téma manipulácie samozrejme v USA ostala dodnes. Téme manipulácie cien sa nevyhol samozrejme ani Sovietsky zväz, kde centrálne plánovanie urobilo už samo o sebe galibu a čierny trh prekvital, pričom samozrejme politici za nič nemohli. Skôr mohli za všetko paraziti, ktorí sa obohacovali na pracujúcej vrstve obyvateľstva.

Je to len manipulácia, nie koniec sveta

Tak ako dnes, mali aj v minulosti perzekúcie špekulantov a obchodníkov veľkú podporu vo verejnosti, a pravdepodobne v budúcnosti napr. pri drahých kovoch zažijeme niečo podobné. Až súčasná ekonómia ukazuje, že vyššie ceny a ani nižšie ceny v prípade distribúcie a výroby, nie sú vždy nezmyslené. Sú logickou reakciou na zvýšený dopyt a nižšiu ponuku a vytvárajú na trhu optimálnejšie prostredie v zmysle správnej alokácie vzácnych zdrojov. Avšak koncept určenia tzv. „spravodlivej“ ceny (tú „vedia“ najlepšie politici, pričom sa blíži k výške toho, že voliči by chceli všetko zadarmo) je s nami doteraz a nevyhýba sa mu ani ekonomická diskusia na Slovensku; hlavne v prípade cien energií.

Čo sa týka drahých kovov, tak na Slovensku i v Čechách prevláda v tejto komunite skôr presvedčenie o tom, že ceny drahých kovov sú manipulované.

O manipulácii cien zlata a striebra rovnako píšem vo svojej knihe „Mrcha“ zlato.

Tento text vychádza z aktuálnych obvinení o manipulácii, ktoré sa objavujú napr. na zerohedge, silverdoctors, butlerresearach, goldsilver, KWN a knihy prof. Markham, J.M. Law Enforcement and the History of Financial Manipulation.

Ak sa Vám článok páči, zdieľajte; alebo komentujte na facebooku viagold.

Tagged

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →