Manipulácia cien

Všetky finančné trhy sú manipulované – Dodatok 1.: Default kontraktov na zemiaky

Jedným z najväčších príkladov krachu futures kontraktov v histórii USA, je príklad manipulácie cien futures kontraktov na zemiaky z roku 1976. Príklad, ktorý môže ktokoľvek použiť ako dôkaz toho, že obchodovanie kontraktov nie je to isté, ako obchodovanie reálnej komodity. Kritik môže povedať, „pozrite sa, keď sa to stalo pri zemiakoch, prečo by to neplatilo so zlatom alebo striebrom?“. Ako som spomínal v úvode tohto seriálu, predtým ako budeme explicitne niečo tvrdiť, je dobré detailne preskúmať všetky fakty.

Čo sa udialo

V máji 1976 neboli traja obchodníci schopní dodať podkladovú komoditu voči 997 kontraktom zemiakov (cca 22 679 ton). Celková škoda bola vyčíslená na približne 4,25 milióna USD. K úplnému krachu neprišlo, kompenzácia bola nakoniec realizovaná prostredníctvom peňazí. Komodita však dodaná k daným kontraktom nebola.

Manipulácia cien futures kontraktov zemiakov

Manipuláciou cien kontraktov na zemiaky sa zaoberali regulačné orgány už viac ako tri roky pred krachom predmetných kontraktov. Jedným z argumentov pre nevhodnosť obchodovania zemiakov cez futures, bola krátka trvanlivosť zemiakov. Situácia bola zároveň klasickým pretlačovaním sa longov (stávka na rast ceny) a shortov (stávka na pokles ceny). Zo tlačenia cien dole boli obvinení dvaja spracovatelia zemiakov (zo štátu Idaho a Whashington), ktorí z nižších cien profitovali pri nákupe zemiakov na spotovom trh; ich cieľom bolo presvedčiť producentov zemiakov v štáte Maine, že je tejto komodity na trhu dostatok. Ich plánom bolo doviesť v prípade potreby zemiaky na vyrovnanie kontraktov z Idaha.

Bolo dané správanie manipuláciou, ktorá bola potvrdená dokonca krachom kontraktov?

Nie tak rýchlo. Čo bolo na celej situácii zaujímavé boli vyššie ceny zemiakov v štáte Maine, ktoré chceli daní spracovatelia znížiť. Podľa môjho názoru normálny podnikateľský zámer, normálna podnikateľská stratégia.

Zaujímavejší je však dôvod prečo, dané kontrakty krachli. Nuž bola to nakoniec práca tých, ktorí boli na kontraktoch long a ktorí so shortami priam vypiekli. Longy si objednali totižto krátko pred požiadaním o dodávku na predmetných kontraktoch všetku prepravnú vlakovú kapacitu. Tí, čo boli short, nemali možnosť kontrakty naplniť v danom termíne. Snaha o dodanie zemiakov neskončila, avšak vzhľadom na časové prieťahy časť zemiakov vplyvom počasia zhnila, čím komodita nenapĺňala kritérium kvality predmetných kontraktov. Nakoniec to vyústilo do predmetného krachu.

Ako by ste vyhodnotili situáciu ako sudca nakoniec Vy? Šlo, či nešlo o manipuláciu a explicitný zámer podvodu na futures kontraktoch? V tomto prípade sudcovia rozhodli v neprospech shortov, ktorým zakázali na určité obdobie obchodovať a schytali aj pokutu (aj keď nie veľmi vysokú).

O manipulácii cien zlata a striebra píšem aj vo svojej knihe „Mrcha“ zlato.

Tento text vychádza z knihy prof. Markham, J.M. Law Enforcement and the History of Financial Manipulation.

Ak sa Vám článok páči, zdieľajte; alebo komentujte na facebooku viagold.

Tagged

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →