História
O striebre sa hovorí ako o mladšom súrodencovi zlata. Zlato i striebro boli už dávno používané ako prostriedky výmeny, čiže plnili monetárnu funkciu. Inými slovami boli peniazmi. Striebro bolo z tohto hľadiska omnoho rozšírenejším. Bolo tými „skutočnými“ peniazmi obyčajných ľudí. Zlato bolo skôr peniazmi bohatých.
Z historického hľadiska je zaujímavá cena striebra vyjadrená v zlate. Cena sa dlhodobo pohybovala na úrovni 1 : 15; čiže za 1 gram striebra ste si mohli kúpiť 15 gramov striebra a naopak. Súčasný pomer striebra a zlata sa však z dôvodu výraznej ťažobnej činnosti odhaduje na pomer 1 : 9, resp. 1 : 6; súčasná cena zatiaľ nezodpovedá ani historickému pomeru; pomer sa v rokoch 2014 až 2015 pohyboval na úrovni 1 : 70. Investori deklarujú, že striebro sa stáva pomaly vzácnejším kovom. Hlavným dôvodom je spotreba vyťaženého striebra i spotreba zásob striebra. Z dlhodobého hľadiska je predpoklad, že by sa pomer cien mohol vrátiť na hranicu 1 ku 40.
Monetárna funkcia striebra
Striebro malo svoju monetárnu funkciu omnoho skôr ako zlato a bolo používané ako najtradičnejší prostriedok výmeny v každodennom obchodnom styku. Napr. v USA bolo striebro ako prostriedok výmeny používané až do roku 1965. Čiže ľudia používali striebro ako prostriedok výmeny o 32 rokov viac ako to bolo pri zlate. Zlato bolo v USA zakázané ako prostriedok výmeny v roku 1933 a v roku 1971 skončilo krytie amerického dolára voči zlatu.
Priemyselná funkcia striebra
Striebro je so svojimi viac ako 10 000 možnosťami využitia pre človeka hneď po rope doposiaľ druhá najužitočnejšia komodita v histórií. Kvôli svojim fyzikálnym vlastnostiam sa striebro využíva priam vo všetkých odvetviach priemyslu; či už je to v elektrotechnickom, automobilovom, chemickom, farmaceutickom, telekomunikačnom, či dokonca textilnom priemysle, alebo v potravinárstve, či v nanotechnológiách. Striebro využívame v solárnych paneloch, ako katalyzátor, dezinfekčný prostriedok, na čistenie vody, pri výrobe okien, či skla, ako aj v alternatívnych zdrojoch energie, výrobe mobilných telefónov, ako izolačnú látku, striebro sa používa pri výrobe textílií, ktoré znižujú zápach oblečenia a samozrejme v šperkárstve a dekoračnom priemysle.
Predikcie ceny striebra
Investor Peter Schiff predpokladá, že ceny striebra sa môžu v strednodobom horizonte vyšvihnúť k 50 alebo až 100 dolárom za uncu. Investor Eric Sprott v rozhovore pre CMT-Group.com rozvíja myšlienku, že striebro by sa mohlo vrátiť k historickému pomeru k zlatu na úrovni 16:1 (osobne toho názoru nie sme), čo by znamenalo ceny na úrovni približne 100 dolárov za uncu. Investor Mike Maloney je zasa toho názoru, že tento historický pomer je až 10:1, čo by znamenalo ceny striebra na úrovni 150-160 dolárov za uncu. Prízvukuje, že „to, čo poženie ceny striebra bude investičný dopyt… Keď sa zlato stane pre verejnosť pridrahým, zmenia svoju preferenciu v prospech striebra. Presne to sa stalo v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Ceny striebra výrazne zaostávali za cenami zlata a keď sa zlato stalo pridrahým, ceny striebra explodovali.“
Viagold – názor
Všetko sú to zaujímavé názory, ktoré lákajú mnohých investorov k tomu, aby na zlate zbohatli. Z môjho pohľadu je hlavný argument pri investovaní do zlata úplne iný. Zlato sú peniaze. Nekryté meny ako je dolár, euro sú len dlhom centrálnych bánk. Preto by nemalo záležať až tak na samotnej nominálnej cene drahých kovov vyjadrených v menách ako je dolár, euro, či jen. Mali by sme mať na pamäti to, že vlastnením zlata uchovávate z dlhodobého hľadiska hodnotu svojich úspor a kapitálu. Na konci dňa bude totižto dôležité to, čo si za ekvivalent zlata budete môcť kúpiť a nie to, akú nominálnu hodnotu vyjadrenú v dolároch, či eurách bude zlato mať. Inými slovami bude záležať na tom, koľko gramov zlata bude ekvivalentom hodnoty auta, bytu, či iných spotrebných vecí. Nie to, koľko dolárov alebo euro tieto veci nominálne stoja.
Prečítajte si aj moju knihu “Mrcha” Zlato, kde svoj názor na zlato vysvetľujem omnoho detailnejšie.