Nezaradené

Veľké problémy v malej …

Bohužiaľ nebudeme písať o filme „Veľké problémy v malej Číne“. Bodaj by. Naopak. Pozrite si Veľké problémy v USA. Už viac – krát sme o tom písali. V USA už dávno nie je kapitalizmus. Naopak. USA sú už dávnejšie sociálnym štátom. A ten sa stále viac a viac rozrastá a stáva sa pomaly neudržateľným. Až raz príde deň …

Heritage Foundation pripravila veľmi peknú prezentáciu súčasnej situácie federálnych verejných financií v USA, ktorú nazvala Federal Budget in Pictures (federálny rozpočet v obrázkoch). Prinášame Vám niektoré z nich. Ostatné si pozrite sami kliknutím na link vyššie.

Federálne výdavky USA

Federálne výdavky prepočítané na domácnosť a očistené od inflácie vzrástli o 152 % od roku 1965.

Výdavky na sociálne zabezpečenie (hotovosť, jedlo, príspevky na bývanie, zdravotnú starostlivosť, sociálne výdavky) očistené od inflácie vzrástli 17 – násobne od roku 1964.

Dlh a deficit

Rozdiel medzi príjmami a výdavkami už dosahuje rozdiel viac ako 1 bilión USD.

Verejný dlh USA (do dlhu nie je započítaný medzi vládny dlh, po jeho započítaní je dlh USA viac ako 100%)

O tom, že Američania sú naozaj patrioti svedčí aj tento link. Ak by ste náhodou chceli, môžete aj Vy pomôcť Amerike znížiť jej dlh. Nie! Nerobím si srandu. Naozaj je to možné.

Ale späť k téme. Dnes sa hovorí prioritne o EÚ. A vyzerá to, že „čierny peter“ za ďalšie kolo (tento – krát ozrutnejšie) krízy ostane starému kontinentu. Podľa vyššie uvedených údajov však obdobné problémy majú aj za veľkou mlákou. A ak bude padať Európa, vôbec nie je isté, že nepadne i USA. Stačí sa pozrieť na stav ich verejných financií.

Potom bude svet vraj zachraňovať už len Ázia. Teda ak sa pozriete na nasledujúci graf, tak Japonsko určite nie (graf znázorňuje výšku príjmov k HDP krajín):

Zdroj: http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2012/05/Debt%20to%20Revenue_1.jpg

Ostáva teda Čína. Alebo, že by tiež nie?

http://www.youtube.com/watch?v=tv39fen7Dek

Charles Biderman z Trim Tabs upozorňuje, že Čína sa podľa jeho názoru už v recesii nachádza. Indikuje to spotreba elektrickej energie, ktorá ledva stúpa po rokoch, kedy dosahovala dvojnásobné prírastky, preprava tovaru rovnako v princípe stagnuje a do toho sa mieša ešte aj bublina v oblasti nehnuteľností.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom.

Za negatívne správy sa ospravedlňuje Matúš Pošvanc

 

 

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár