Prehľad týždňa

22-17: Striebro šľape

Pravidelná týždenná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk.

Ceny na trhu

Cena zlata zo začiatku minulý týždeň vlnkovala. Avšak potom nabrala smer vyššie. Rovnako sa správalo striebro. Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1266,7 USD, čo bolo 11,1 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,31 USD, čo bolo o 48 centov viac ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto len mierne klesol na úroveň 1 ku 73,18 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo o niečo viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 194,72 a mierne klesol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 84,65 a rovnako mierne klesol.

Dianie na trhu

Minulý týždeň som napísal: „Situácia je stále komplikovaná na jednoznačný odhad. Dnes sa na trhu „bijú“ dve tendencie. Prvá naznačuje rast cien, druhá, že situácia nie je až tak horúca ako sa zdá. Pri kratšom období to vyzerá skôr na rast cien ako na ich pokles. Ak však ceny oboch kovov narastú výraznejšie – zlato niekde k 1300 USD alebo i vyššie a striebro nad 17 USD a situácia sa na dlhších kontraktoch nezmení, môžeme potom zas očakávať pád.“

Zatiaľ sa na trhu prejavuje prvá tendencia. Ceny kovov stúpali. Pri zlate len mierne, striebro si to pekne našliaplo vyššie. Pri zlate pomaly prechádzame čoraz viac a viac na augustové kontrakty. Cena v porovnaní so spotovou bola minulý týždeň v princípe v pohode. Na trhu sa prejavovalo contango. Ceny júlových kontraktov pri striebre, kde sa realizuje väčšina obchodovania, boli však v porovnaní so spotovou cenou relatívne nižšie. Prejavoval sa nám na trhu väčší dopyt po striebre.

Výhľad

Čo z toho vyplýva? Zlato sa javí tak, že je pri jeho cene normálna situácia. Cena by mohla stúpať len na základe špekulatívneho pohybu a nejakých krátkodobých obáv. Na trhu je inými slovami relatívne dosť fyzického zlata. Veľké cenové posuny smerom vyššie netreba očakávať. Dokonca tak, ako sa cena zvýšila, tak sa relatívne znižoval i dopyt po zlate. Cena môže ísť teda skôr nižšie niekde k 1250 USD. Nič by sa z tohto hľadiska nestalo. Striebro je na tom inak. Aspoň zatiaľ. Jeho cena môže naďalej stúpať. Má na to všetky predpoklady. Dostala sa nad 17 USD a situácia na kontraktoch sa nezmenila. Je po ňom stále relatívne vysoký dopyt – a to po fyzickom kove. Striebro dnes jednoducho šľape lepšie ako zlato.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_drahe_kovy_22_17 cena_striebro_22_17 cena_zlato_22_17

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →