Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Stagnujeme

Začiatkom týždňa si zlato i striebro veľmi mierne polepšilo a vydýchlo si z minulého ťažkého týždňa. V utorok drahé kovy posilnili a snažili sa preťať kľúčové hodnoty, avšak nepodarilo sa. Zlato otestovalo 1230 USD a striebro sa pokúsilo priblížiť k 18 USD. Drahé kovy však nakoniec oslabili. Stredu však ceny pomaly strácali akékoľvek zisky a opätovne sa dostali k hraniciam zo začiatku týždňa. Štvrtok zlato otestovalo 1210 USD a striebro 17,4 USD. Nakoniec však posilnili.

Cena zlata uzavrela vo štvrtok nakoniec na úrovni 1221,9 USD, čo bolo o 5,7 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela vo štvrtok na úrovni 17,5 USD, čo bolo o 0,29 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol úrovni 69,82 čo znamená, že tento týždeň sa darilo opätovne omnoho viac zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 204,68. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 84,95.

Tento týždeň sa na drahých kovoch toho moc nedialo. Zlato i striebro reagovali na klasické ekonomické správy a mierne spozornenie prišlo so začatím náletov USA na islamských extrémistov. Kľúčovou otázkou ostáva, či dosahujeme na zlate dno? Vyzerá to, že zlatu sa zatiaľ nedarí otestovať úroveň 1200 USD a vždy niekde pri 1210 USD sa otočí. Banka Goldman Sachs je stále nastavená na 1050 USD a určite by bola rada, keby sa jej predpoveď vyplnila. Každopádne tu máme tiež správy o tom, že hranica 1200 USD je pre ťažiarov kľúčová, čo môže mať na trh rovnako vplyv. Zatiaľ to nevyzerá, že by sme mali otestovať predchádzajúce dno na úrovni 1180 USD. Svedčia o tom zvyšujúce sa marže pri dodávkach fyzického kovu v Ázii a zároveň podobné správy z Perth Mint. Na strane druhej však zatiaľ nevidno stres na londýnskom trhu s fyzickým zlatom. Čína pravdepodobne vyčkáva na nejaký nákupný impulz, ktorý by mohol byť okolo hranice 1200 USD. Uvidíme. Avšak osobne si myslím, že test 1200 USD príde.

O striebre podobne špekulovať netreba. Striebra je značné množstvo, stále nezažilo studenú cenovú sprchu tak, ako zlato. Preto je pravdepodobné, že by sa mohlo ďalej prepadať. Hranica 16 USD by nemusela byť ani veľkým prekvapením a ani omnoho vyšší pomer ceny zlata a striebra nad úrovňou 1 ku 70.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

silver_40_14 gold_40_14 1_ceny_40_14

*aktuálne ceny sú zo štvrtka 25.9.2014; Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár