Striebro, Zlato

Správajte sa k Rusku vyvážene

Správajte sa k Ukrajine vyvážene! To žiada kanadská ťažobná spoločnosť Kinross od svojej vlády. Obáva sa totižto sankcií, ktoré západné mocnosti uvalili a ešte uvaliť môžu na Rusko v súvislosti so situáciou na Kryme. Kinross je globálnym hráčom v ťažiarskom priemysle a má viaceré otvorené projekty v Rusku. Na tomto príklade je možné vidieť, že vzájomné sankcie neprospejú žiadnej strane.

Kto bol najväčším nákupcom zlata za minulý rok? Bola to Čína, nasledovaná Indiou. Veľmi dobre znázorňuje nákup zlata jednotlivými krajinami nasledujúci graf:

2_dovoz_zlata_2013

Pozoruhodný je z tohto hľadiska stále dopyt z Indie, ktorá sa trápi s vysokým dovozným clom a administratívnymi reštrikciami ohľadne zlata. India bola aj v tejto nemilej situácii schopná nakúpiť a doviesť za minulý rok 975 ton zlata.

Tento mesiac podľa vyhlásení Irackej centrálnej banky, kúpil Irak 36 ton zlata, ktoré má slúžiť na stabilizáciu jeho meny. Rusko kúpilo 7 ton zlata. Najväčším dovozcom zlata za február však bola opätovne Čína, ktorá doviezla cez Hong Kong 109 ton zlata, čo je o 30 % viac ako za rovnaké obdobie minulého roku. Mnohí tvrdia, že sa nákupmi zlata Čína pravdepodobne pripravuje na vytvorenie novej rezervnej meny krytej zlatom. Osobne si to nemyslím. Žiaden politik ani štát nemá dnes v záujme používať tzv. tvrdú komoditou krytú menu. Čína však nakupuje. A s najvyššou pravdepodobnosťou to robí s cieľom rozloženia rizika. A asi najväčšie jej hrozí z hľadiska toho, že je najväčším vlastníkom amerických dlhopisov na svete.

Singapur sa dlhodobo snaží o to, aby sa stal hlavným strediskom, alebo aspoň jedným z troch, pre obchodovanie drahých kovov. Svedčia o tom viaceré správy spojené s otváraním veľkých skladov pre drahé kovy. Medzi posledné patrí otvorenie veľkého 600 tonového skladiska pre striebro, čím reaguje spoločnosť Silver Bullion na zvýšený dopyt po tejto komodite zo strany investorov.

Matúš Pošvanc

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár