Riziká

Ani kúpa zlata alebo striebra nie je bez rizika. Platí to pre všetkých predajcov. Existujú nasledujúce základné riziká spojené s kúpou drahých kovov.

Politické riziko vlastnenia zlata

Politické riziko je spojené primárne s vlastnením zlata. Striebro nie je až tak „na očiach“ a vydržalo ako reálny monetárny kov používaný ako výmenný prostriedok v USA o 38 rokov viac ako zlato. Zlato je predsa len omnoho viac považované primárne za monetárny kov, s čím je spojený tento typ rizika. Politické riziko sa dá rozdeliť do dvoch častí a) zákaz vlastnenia zlata občanmi a b) fixácia ceny, resp. jeho výrazné zdanenie.

Riziko kúpy falzifikátu

Ak sa chcete primárne vyhnúť akýmkoľvek falzifikátom, nekupujte zlato ani striebro od anonymných predajcov na ebay.com alebo podobných stránkach a vyhnite sa zaručene „výhodným“ kúpam. Využívate štandardných predajcov.

Čo sa týka samotného falšovania, drahé kovy sa falšuje veľmi ťažko. V princípe je veľmi náročné vyrobiť tehlu, ktorá má špecifickú veľkosť a zároveň požadovanú hmotnosť.

Pokiaľ kupujete od štandardných predajcov, nemali by ste mať problém. Aspoň zatiaľ. Faktom ostáva, že dnes neexistuje zlatá ani strieborná horúčka a cena zlata a striebra nedosiahla zďaleka svoj vrchol. Avšak s príchodom tejto doby, kedy bude každý chcieť vlastniť drahý kov, budú pribúdať aj podvodníci. Potom treba byť na veľkom pozore.

Riziká ETF a tzv. zlatých investičných nástrojov

ETF (Exchange Trade Funds) sú v stručnosti zlatom alebo striebrom 100% kryté cenné papiere.  Respektíve by mali byť kryté. To je i dôvod prečo ich spomíname v sekcii rizík. Vyvolávajú totižto pochybnosti. Hlavné pochybnosti vyvoláva fakt, či sú naozaj tieto cenné papiere kryté reálnymi kovmi a do akej miery sa budú môcť klienti k fyzickým kovom v prípade potreby dostať. Netvrdíme, že sú všetky tieto nástroje nevhodné pre investovanie do drahých kovov. Majú však svoje riziká, ktoré treba poznať.

Pridaj komentár