Zlato

Prečo sa dodnes nezrealizoval audit amerického zlata

James Rickards, autor knihy Currency Wars: The Making of the Next Global Crisis, má veľmi zaujímavé postrehy o dôvodoch nezrealizovania auditu amerického zlata, ktoré je vo vlastníctve americkej vlády.

Tí, ktorí komentujú otázky súvisiace s úlohou zlata v medzinárodnom monetárnom systéme majú jednu veľmi dôležitú tému. Majú alebo nemajú USA svoje oficiálne deklarované zásoby zlata? Tie majú byť vo výške 8133 ton a väčšina zlata by mala byť uložená v pevnosti Fort Knox a West Point a malé zásoby zlata by mali byť ešte v trezoroch Denverskej mincovne a v budove FED-u v New Yorku.

Otázka teda ostáva, či je zlato ešte stále tam. Hlavný dôvod pre túto otázku tkvie v presvedčení, že údajne USA dávnejšie predávalo svoje zlato za dumpingové ceny na svetových trhoch s cieľom oslabiť rastúcu cenu zlata. Pevnosť Fort Knox by mala byť podľa týchto dohadov prázdna, alebo ak nie prázdna, tak je zlato minimálne znehodnotené volfrámom.

Títo kritici hovoria o tom, že dôvod nezrealizovania auditu zlatých zásob USA tkvie presne v tom, že by sa oficiálne kruhy museli priznať k tomu, že zlato nemajú. Audit, po ktorom kritici volajú, by mal jednoznačne preukázať kvalitu a čistotu držaného zlata a mal by byť vykonaný nezávislým audítorom s vysokou reputáciou. Z toho, že sa audit dodnes nezrealizoval, by malo podľa kritikov vyplývať, že deklarované zlato USA nemá. Po transparentnosti FED-u, ktorý je od svojho založenia záhadnou organizáciou, volajú i viaceré hnutia. Podpísať sa pod petíciu za vyššiu transparentnosť FED-u sa môžete i Vy.

Každá analýza by mala byť založená na relevantných dôkazoch a nie špekuláciách. James Rickards, vo svojom článku píše, že údajne videl niektoré dôkazy z prostredia armády a od vrchných predstaviteľov finančnej správy, že zlato je tam, kde aj má byť. Nestretol sa so žiadnymi dôkazmi o tom, že by neexistovalo. Preto predpokladá, že je to tak, ako deklarujú oficiálne miesta. V prípade, že sa mýli, si rád prizná chybu.

Ale poďme späť k auditu. Čo by sa už len mohlo stať, ak by sa takýto audit zrealizoval a potvrdilo by sa, že zlato, je tam, kde má byť a zároveň má požadovanú kvalitu? Existujú minimálne dva základe dôvody, prečo sa to tak skoro nestane.

Prvým dôvodom je dôveryhodnosť zlata ako dôležitého komponentu v medzinárodnom monetárnom systéme vo všeobecnosti. Zlato bolo oficiálne demonetizované MMF v roku 1973, dva roky po tom, ako prezident Nixon oficiálne zrušil konvertibilitu dolárov na zlato v roku 1971. Zlato bolo odvtedy pravidelne znevažované, ako dôležitá súčasť systému. Naposledy to bolo samotným „helikoptér Benom“ (prezident FED-u), keď vyhlásil, že FED drží zlato len z dôvodu akejsi „tradície“. Avšak, ak by to tak bolo, načo by sa mal realizovať audit niečoho, čo je tak pramálo dôležité? Audit by predsa spôsobil, že zlato je nejakým spôsobom dôležité a vyžaduje si rešpekt. Oficiálna pozícia je, že zlato len akýmsi našim dedičstvom, bez akejkoľvek dôležitosti. A práve z tohto hľadiska je odmietanie auditu absolútne na mieste. Audit by dal zlatu príliš dôležitú pozíciu a začal by podrývať oficiálnu propagandu, že zlato nie je monetárnym kovom. Veď kto by dnes auditoval počet žaluďov v národnom parku. Tie sú rovnako nedôležité.

Druhým dôvodom je však upriamenie pozornosti na súvisiace témy. Predpokladajme, že by bol audit vykonaný a všetko by bolo v absolútnom poriadku. To by však viedlo k dodatočným otázkam. Je zlato prenajaté (napr. leasingovou zmluvou)? Komu? A za akých podmienok?

Niektorí naivne veria, že zlato je prenajaté veľkým bankám ako je napr. JP Morgan a že zlato si banka už zobrala. To nie je pravda. Zlato môže byť prenajaté kľudne aj prostredníctvom papierových transakcií bez toho, aby opustilo Fort Know alebo West Point. Prenajaté zlato môže byť ďalej založené JP Morgan v ďalších transakciách voči ďalším klientom, či bankám atď., pričom všetky zúčastnené strany budú deklarovať nejaký vlastnícky nárok na daný kolaterál (zábezpeku). Týmto spôsobom je zlato základom obrátenej pyramídy transakcií v tzv. „papierovom zlate“ vo forme futurít, opcií, forwardov, swapových obchodov a tzv. nealokovaného zlata. Jedným z dôvodov prečo audit nerobiť, je vyhnúť sa práve týmto súvisiacim a nepríjemným otázkam, ktoré by boli vznesené, ako náhle by sa potvrdilo, že zlato je tam, kde je. Z tohto hľadiska bude finančná správa radšej ignorovať zlato, akoby mala otvoriť Pandorinu skrinku.

Zlato ostáva na svojom mieste. Medzinárodný menový systém a úloha doláru na medzinárodnej scéne, by sa však krčili nenápadne v kútiku v rohu aj vtedy, ak by bolo všetko zlato na svojom mieste. Nemusíme fantazírovať o tom, že zlato nie je tam, kde má byť, aby sme nevideli, že celá kríza menového systému je nevyhnutná. Odmietanie zrealizovať audit či už FED-om alebo finančnou správou je len súčasťou hry o tom, že zlato „údajne“ nie je stále v absolútnom centre celého systému. Žiadne ďalšie úvahy, nie sú potrebné.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom.

Pôvodný článok nájdete na tomto linku. Voľný preklad Matúš Pošvanc

Tagged , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár