Striebro, Zlato

Poklad na dne mora

pokladKoľko drahých kovov sa nachádza na dne morí? Pravdepodobne veľmi veľa. Svedčí o tom minulotýždňový ojedinelý objav, kedy sa z dna mora podarilo vytiahnuť neuveriteľných 61 ton striebra. To bolo na britskej lodi, ktorá sa potopila v roku 1941 približne 300 námorných míľ od pobrežia Írska. Loď sa potopila s viac ako 110 tonami striebra. Striebro putuje už do Anglicka, kde sa spoločnosť, ktorá striebro z morského dna vytiahla, rozdelí s anglickou vládou v pomere 80 ku 20. Viac na videu nižšie:

Boj voči zlatu v Indii stále pokračuje. Centrálna banka vydala minulý týždeň nariadenie, že minimálne 20 % všetkého dovezeného zlata musí byť opätovne vyvezené z krajiny vo forme spracovaných šperkov. Dopyt po zlate však v krajine vôbec neklesá. To sa prejavuje čiastočne do rastu cien na domácom trhu. Ďalším dôsledkom je vzrastajúci trend pašovania kovu do krajiny. Len minulý mesiac sa podarilo úradom odhaliť a zabaviť približne 500 kg zlata, ktoré sa pašovalo do krajiny či už cez letiská alebo prístavy. V júni bol oficiálny dovoz zlata do krajiny len na úrovni 31 ton, oproti 160 tonám v máji, pred zavedením opatrení. Odhaduje sa, že minulý rok pred zavedením silných reštrikčných opatrení bola veľkosť nelegálneho dovozu zlata do krajiny na úrovni 102 ton. Tento rok sa očakáva výrazný nárast.

Naopak Čína s vysokou pravdepodobnosťou dovezie tento rok do krajiny viac ako 1000 ton zlata, podľa vyjadrení World Gold Council. Lesk zlata asi Čínu láka. Začínajú sa množiť informácie o tom, že krajina reálne uvažuje o krytí svojej meny zlatom, čím by chcela nadobudnúť status globálnej meny a nahradiť tak dolár. Aby sa to však Číne reálne podarilo, tak tento krok by musel byť nasledovaný ďalšími opatreniami ako zníženie samotných regulácií týkajúcich sa obehu meny a povolenia medzinárodných operácií s menou.

Podľa World Gold Council sa pri súčasných cenách drahých kovov zníži i ich recyklácia. Na trh so zlatom by to mohlo mať dopad vo výške od 300 do 400 ton zlata, čo predstavuje približne 25 % pokles recyklácie. Nízka cena domotivuje vlastníkov k súčasnému predaju zlata.

Kuriozitou týždňa je vyhlásenie samosprávy v Dubaji. Tá vzhľadom na začínajúce sviatočné obdobie Ramadan vyhlásila súťaž v chudnutí, vzhľadom na to, že v krajine sa výrazným spôsobom rozmáha obezita. Na tom by nebolo nič zaujímavé, keby motiváciou nebolo zlata. Vláda ponúka za každý kilogram váhy dole (do 16.8.) jeden gram zlata; traja najlepší dokonca dostanú zlatú mincu, ktorá má cenu približne 5400 USD, pričom musia schudnúť za dané obdobie minimálne 2 kg.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc

Pozor neprehliadnite!!!! Konferencia Budúcnosť peňazí 2.0. Vystúpi na nej svetoznámy komentátor James Rickards, autor knihy Currency Wars. Viac info na www.buducnostpenazi.sk. Zadajte zlavovy kód UPNER pri prihlásení a získate až 40 % zľavu z poplatku do 26.8.2013, resp. 10 % zľavu z poplatku po tomto dátume! Neváhajte prihláste sa!

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár