Striebro, Zlato

Pakistan sa svojho zlata nevzdá

pakistan

Podľa správy MMF Pakistan vlastní okolo 2 mil. uncí zlata v hodnote 2,7 mld. USD. Správa MMF odporúčala predať zlato a posilniť devízové rezervy krajiny. Podľa slov pakistanskej národnej banky však takýto návrh nie je priechodný, vzhľadom na to, že Pakistan považuje svoje zásoby zlata za strategické v spojení s ekonomickou bezpečnosťou krajiny. Je celkom príjemné vidieť, že si aspoň niektorí centrálni bankári uvedomujú dôležitosť zlata pre finančný systém. Zlato sú jednoducho peniaze, bez ohľadu na to, že dnes mnohí s týmto výrokom nesúhlasia.

Vzhľadom na to, že v Indii udelila tamojšia centrálna banka viac povolení pre komerčné banky dovážať zlato, dovoz do krajiny mierne stúpol – za marec na 50 ton. V krajine sa stále špekuluje, či sa zmenia a zjednodušia podmienky pre dovoz zlata, na ktoré boli uvalené vyššie dovozné poplatky a administratívne obmedzenia. Každopádne, pokiaľ by sa tieto podmienky zmenili, je vysoko pravdepodobné, že by to malo vplyv aj na cenu komodity. Dopyt z Indie tak môže byť jedným z rozhodujúcich faktorov pre vývoj cien drahých kovov v roku 2014.

Zato turecký dopyt po zlate za prvé tri mesiace tohto roku klesol o viac ako 80 %. Do krajiny bolo dovezených len 9,3 ton zlata. To pravdepodobne súvisí s obchodom s Iránom, ktorému Turecko za ropu a plyn platilo v zlate. Obchod sa nateraz pozastavil, čo súvisí so sankciami západu voči Iránu a zároveň s vyšetrovaním afér predstaviteľov tureckej vlády, ktorí boli údajne zapletení aj do pašovania zlata do Iránu.

Vzhľadom na pokles cien drahých kovov sa uzatvorili mnoho ťažobné projekty. To sa prejavuje i na poklese produkcie drahých kovov. V USA zaznamenali pokles ťažby striebra o 14 % na ročnej báze. Tento trend je v USA prítomný už od júna 2013. Priemerne sa za deň v roku 2013 v USA vyťažilo okolo 2700 kg striebra, oproti 3100 kg v roku 2012. Vplyv na cenu striebra to však nemusí mať, vzhľadom na fakt, že v súčasnosti existujú dostatočné zásoby tohto kovu a dopyt po ňom sa môže dokonca znížiť v súvislosti so spomalením niektorých globálnych ekonomík.

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár