Striebro, Zlato

Najšialenejšie portfólio, aké kedy bolo

ron_paulNajšialenejšie portfólio, teda aspoň podľa CNBC, nemá nikto iný ako Ron Paul. Milovník zlata, zlatého štandardu. To mnohých neprekvapí. Ron Paul má však umiestnených až 64 % svojich investícií v ťažobných spoločnostiach zameraných na ťažbu zlata a striebra, 21 % v nehnuteľnostiach a 15 % drží v hotovosti. Zaujímavosťou tiež je, že 1 % svojho portfólia ma stavené na krach akciového trhu. A čo na to samotný Ron Paul je na videu:

 

Ako vidno diverzifikácia Ronovi nič moc nehovorí. Ale ktovie. Možno sa bude smiať na konci dňa práve on.

India je v zlatej komunite stále na radare. Tento týždeň sa najskôr objavili správy spojené s prepadom indickej rupie a úvahami o tom, že by centrálna banka Indie mohla intervenovať v prospech svojej meny prostredníctvom swapu zlata, ktoré kúpila od MMF v roku 2009 (cca. 200 ton), za americké doláre. Správa však bola následne popretá predstaviteľmi vlády. O tom, že situácia v Indii je s dodávkami zlata stále kritická svedčia i marže nad trhovú cenu, ktoré sa pohybujú okolo 40 USD za uncu. Zároveň sa v krajine objavujú stále podivnejšie nápady. Jeden z nich bol predstavený v podobe kampane s názvom „Kampaň na šetrenie v zlate,“ ktorá je zameraná na to, aby chrámy, jednotlivci a inštitúcie dali zlato do bánk, získali by za to úrok, a zlato by mohlo byť požičané výrobcom šperkov. Predpokladá sa, že v rukách Indov, je celkovo 11 % všetkého vyťaženého zlata v histórii ľudstva (18-19 000 ton). Kampaň však nie je prvou v poradí. Podobná tu bola už v roku 2009. Jej výsledok? Žiadny. Indovia kupujú zlato z kultúrnych, sentimentálnych a proti inflačných dôvodov. Dovoz žltého kovu do krajiny by sa zároveň mal opätovne naštartovať po tom, čo centrálna banka vysvetlila zmätok ohľadne nových pravidiel dovozu, primárne tzv. pravidla 80/20 (80 % dovezieš, 20 % musíš vyviezť). Banky v krajine, ktoré sú hlavným dovozcom zlata, predpokladajú, že po výklade pravidiel, sa dovoz obnoví. Čo to však bude naďalej robiť s platobnou bilanciou krajiny sa ešte len uvidí. Asi nič pozitívne a tak môžeme očakávať ďalšie reštrikcie spojené s týmto trhom.

Veľká Británia vyviezla do Švajčiarska v prvom polroku 2013 až 798 ton zlata oproti 83 tonám v tom istom období v roku 2012. O čo sa jedná? S vysokou pravdepodobnosťou to boli 400 uncové zlaté tehly (londýnsky štandard), ktoré šli do švajčiarskych rafinérií, kde sa pretavili na 1 kg tehly, ktoré boli ocajchované ázijskými znakmi a následne vyvezené do Ázie (najskôr Číny).

Čína zároveň kupuje nové bane, ako sa hovorí o sto dvesto. Len tohtoročný nákup banských projektov zo strany čínskych spoločností dosiahol hodnotu 2,24 mld. USD, oproti minuloročnému nákupu v hodnote 1,96 mld. USD. Čínske spoločnosti sa spoliehajú na výrazný dopyt po kove v ich krajine, ktorý dosiahol už 4 tony denne. Na strane druhej veľkí hráči ako je Barrick Gold sa plánujú niektorých banských projektov vzdať. Barrick napr. predáva 12 z 27-mich baní, v ktorých sú náklady ťažby zlata vyššie ako 1000 USD za uncu. Podobne uvažuje spoločnosť Newmont Mining, ktorá plánuje predať 4 projekty.

Matúš Pošvanc

Pozor neprehliadnite !!!!

Konferencia Budúcnosť peňazí 2.0. Vystúpi na nej svetoznámy komentátor James Rickards, autor knihy Currency Wars. Viac info na www.buducnostpenazi.sk. Získajte až 40 % zľavu z poplatku do 02.09. 2013 (akcia je predĺžená) – zadajte zľavový kód UPNER. Neváhajte prihláste sa!

UPNER_plagat_stranka

Tagged , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár