Prehľad týždňa

24-17: Na vyššie cena zlata treba ešte čakať.

Pravidelná týždenná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk.

Ceny na trhu

Minulý týždeň sa cena zlata dostala až tesne pod 1300 USD. Potom klesala. Cena striebra mala snahu preskočiť cenu 17,70 USD, čo sa nakoniec nepodarilo a následne rovnako klesla. Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1266,4 USD, čo bolo 12,1 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,17 USD, čo bolo o 35 centov menej ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto len stúpol na úroveň 1 ku 73,76 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo o niečo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 196,3 a mierne stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 84,37 a rovnako mierne stúpol.

Dianie na trhu

Minulý týždeň som napísal: „Zlato sa javí z hľadiska dopytu a ponuky fyzického kovu v stále vyrovnanej pozícii. Cena môže rásť na základe špekulatívneho rastu. Ak však kupujú špekulanti a nemenia sa fundamenty, prichádza potom i pád.Striebro má stále na to, aby sa cena zvýšila nielen ako špekulatívny obchod, ale i z hľadiska dopytu po fyzickom kove.

Minulý týždeň sa po raste cien zlata objavili už články o tom, že cena zlata je nezastaviteľná. Určite potešili všetkých tých, ktorí kupovali zlato pri vyšších cenách a už sa tešia na ceny okolo 10, 20 ak nie dokonca 50 tis. USD. Nehovoriac o blogoch, ktoré predikujú koniec finančného sveta, ktorý ak nie je hneď za rohom, tak za druhým je určite. Ono raz kríza príde a vlastniť zlato ako poistku bude dobré.

Ako som písal minulý týždeň, špekulatívny nárast ceny býva sprevádzaný aj jej prepadom. To sa presne udialo pri zlate. V princípe sme opätovne na úrovni, od ktorej sa cena odrazila spred dvoch týždňov. Stiahli ju tam fundamenty. Ako som písal, zlata je na trhu dosť. Cena striebra padala s cenou zlata. Odhadoval som, že bude skôr stúpať, ako klesať. Klesala. Opätovne však treba povedať, že padala skôr na základe predaja a paniky špekulantov. Jej fundamenty sú nastavené na mierny rast; aspoň zatiaľ. A čo hovoria teda fundamenty, ktoré sledujeme na základe rozdielov medzi spotovým (fyzické nákupy kovu) a futures trhom (špekulácie) po uplynulom týždni?

Výhľad

Zlato – vyrovnaná pozícia. Cena môže klesať i stúpať. Bude sa však stále skôr jednať o špekulatívne predaje, či nákupy. Ak sa teda nič zásadné nezmení. Cena striebra klesala príliš. Skôr očakávam jej rast, ako pokles. Pri prípadnom ďalšom poklese ceny, by bolo zaujímavé sledovať, ako sa bude správať trh s fyzickým kovom, t.j. či sa bude zvyšovať nedostatok fyzického kovu prúdiaceho na trh.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Vývoj cien drahých kovov

cena_zlato_24_17 cena_striebro_24_17 1_ceny_drahe_kovy_24_17

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →