Prehľad týždňa

49_17: Na dne ešte nie sme, čakajme nižšie ceny

Ceny na trhu

Za ostatný týždeň sme videli pekný pokles cien drahých kovov. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1279,6 USD, čo bolo o 8,3 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,42 USD, čo bolo o 53 centov menej ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto stúpol na úroveň 1 ku 77,93 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 185,85. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 79,66.

Dianie na trhu

Pred týždňom som písal: „Nuž nepoteším tých, ktorí čakajú vyššie ceny. Na trhu je totižto dostatok ako zlata i striebra (vo fyzickej podobe), resp. dopyt po kovoch klesá. Do konca roka by sme teda mohli vidieť omnoho nižšie ceny. Na zlate i na striebre. Zlato môže pokojne padnúť k 1200 USD a striebro pod 16 USD. Ak by zlato kleslo do okolia 1250 USD, bude zaujímavé sledovať, či sa prejaví nový dopyt. Pri striebra by mohla byť táto hranica v okolí 16 USD. Sú to ceny, kedy sa pokles v minulom roku spojil práve s vyšším dopytom. Investori vtedy kupovali za výpredajové ceny. Netvrdím zároveň, že sa tak stane hneď v tomto týždni. Skôr je to odhad do konca roku / polovice decembra.

Predikcia opätovne vychádza. Možno trošku s predstihom, čo sa týka striebra. Ako sme si avizovali, ceny kovov boli v porovnaní s dopytom po fyzickom zlate a striebre prekúpené – zlata i striebra bolo/ a stále je na trhu dosť a nezaznamenávame žiaden stres. Oba trhy boli v contangu – ceny na futures boli omnoho vyššie ako ceny na spote a spready indikovali, že kovov je dostatok. Nateraz. Čo sa mení? Tak, ako cena klesala, zvyšoval sa záujem o nákup fyzických kovov. Ako veľmi? Nie veľmi. Situácia sa oproti minulému týždňu zmenila len minimálne. Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Čo to znamená? To, čo sme si písali i minulý týždeň. Ceny kovov majú všetky predpoklady na to, aby ďalej klesali. Pri striebre indikujem hranicu 16 USD. Pri zlate uvidíme, či sa stlačí cena pod 1250 USD a ak áno, potom bude zaujímavé sledovať, ako zareaguje trh. Bude cenu v okolí 1250 USD považovať už za výpredajovú? Uvidíme. Skôr mám za to, že pôjdeme až niekde k 1200 USD. Ak by sa situácia zmenila. Napíšem o tom.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár