Inflácia

Mario Draghi a jeho umenie predať teplú vodu

draghi_bernankeMario Draghi, prezident Európskej centrálnej banky vyznel až neuveriteľne umiernene, keď oznámil zachovanie aktuálnych úrokových sadzieb. Podarilo sa mu tak zachovať si pomerne široký manévrovací priestor. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame zopár krátkych postrehov z tlačovej konferencie, ktorá nasledovala po tohtomesačnom zasadaní rady guvernérov:

1) Prichádza forward guidance. Novinka zavedená americkým FEDom, by sa dala v skratke popísať ako oznámenie toho, čo sa chystáte urobiť ešte predtým, než to urobíte. Pre ECB je to však intelektuálne významný posun, nakoľko sa doteraz držala mantry, že sa pri rozhodnutiach ohľadom úrokových sadzieb nebude viazať vopred. Mario Draghi však prišiel na zaujímavý spôsob, ako podmienky ponechať dostatočne vágne na to, aby ECB mohla zmeniť svoje plány, ak to uzná za vhodné. „Rada guvernérov očakáva, že kľúčové úrokové sadzby ECB ostanú po dlhšiu dobu na rovnakej alebo nižšej úrovni,“ vyhlásil Draghi. Odmietol však upresniť,  dokedy by taká „dlhšia doba“ mohla trvať.

2) 50 bázických bodov nepredstavuje dolnú hranicu úrokovej sadzby. Mario Draghi opäť jemne naznačil, že ECB by v budúcnosti mohla zaviesť negatívnu úrokovú sadzbu na jednodňové sterilizačné operácie. Tá je momentálne 0%, a mohla by klesnúť spolu so sazdbou na hlavné refinančné operácie, ktorá je momentálne 0,5%.

3) Draghi poprel, že by ECB akokoľvek reagovala na náznaky FED-u týkajúce sa obmedzenia nákupu dlhopisov, ktoré na dlhopisových trhoch spôsobili výraznú nervozitu. Pritom však explicitne zmienil „nedávne napäté podmienky na globálnych finančných trhoch“, ako faktor, ktorý by mohol „negatívne ovplyvniť hospodársku situáciu“ v eurozóne.

4) ECB sa chce vyhnúť opakovaniu chýb z obdobia upratovania svojej bilancie. Draghi vyhlásil, že je dôležité riadne identifikovať „zarážky” ešte pred kontrolou bankových aktív, ktorá sa uskutoční neskôr v priebehu roka a verí, že Európska komisia takýto prístup schvaľuje.

5) Ak položíte otázku dostatočne veľa krát, možno sa dočkáte aj odpovede. Istý reportér niekoľko mesiacov žiadal o zverejnenie právnej dokumentácie týkajúcej sa programu OMT. Draghi konečne oznámil, že dokumentácia bude zverejnená, ale len v prípade, keď krajina požiada o pomoc z programu nákupu dlhopisov. Následne ale dodal: „pravdepodobne“. Tiež poznamenal: „Túto pôvodne nudnú otázku sa Vám úspešne podarilo okoreniť.“ Verdikt, ktorý by bolo možné spájať s dobre znejúcim, no jednoznačne neprekvapujúcim forward guidance. Ostatne, nikto predsa neočakával, že by ECB zvýšila úrokové sadzby…

Zdroj: FT Alphaville

Preklad: Kristína Lorková

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Pozor neprehliadnite!!!! Konferencia Budúcnosť peňazí 2.0. Vystúpi na nej svetoznámy komentátor James Rickards, autor knihy Currency Wars. Viac info na www.buducnostpenazi.sk. Zadajte zlavovy kód UPNER pri prihlásení a získate až 40 % zľavu z poplatku do 26.8.2013, resp. 10 % zľavu z poplatku po tomto dátume! Neváhajte prihláste sa!

Tagged

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár