Prehľad týždňa

Lesk drahých kovov je stále slabý

Hlavný cenový pohyb nastal ešte minulý týždeň v piatok, kedy zlato posilnilo o skoro 40 USD a striebro skoro o 1 USD. Následne, začiatkom tohto týždňa zlato ani striebro nemali výrazné cenové pohyby. Na zlate prišli až v utorok, kedy sa zlato pokúšalo prekonať hranicu 1200 USD, pričom striebro naďalej moc vody nenamútilo. Stredajšie cenové pohyby boli omnoho zaujímavejšie, aj keď nakoniec pre oba drahé kovy negatívne. Štvrtok oba drahé kovy posilnili, aby v piatok zlato prekonalo hranicu 1200 USD a striebro sa obchodovalo nad 16,3 USD.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1202,1 USD, čo bolo o 13,6 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 16,44 USD, čo bolo o 0,12 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol úrovni 73,12 čo znamená, že tento týždeň sa opäť darilo relatívne viac zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 175,43. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 68,8.

Drahé kovy na svojom lesku zatiaľ veľmi nezískavajú. Cenové pohyby počas tohto týždňa je možné pripísať niektorým ekonomickým ukazovateľom. Za stredajšími cenovými pohybmi cien na oboch kovoch stála zverejnená správa o zasadaní monetárnej komisie FEDu, kde členovia vyjadrili napr. obavy o cielenej výške inflácie v USA, ktorá nemusí dosiahnuť ani v najbližšom období plánovanú 2 % výšku. V piatok zas prekvapila čínska centrálna banka, ktorá znížila svoje sadzby s cieľom podporiť čínsku ekonomiku, ktorá vykazuje resp. viacerí upozorňujú na potenciálne spomaľovanie ekonomiky. Inými slovami máme možnosť vidieť menové vojny v plnom prúde.

Na čo však treba upozorniť pri trhu s drahými kovmi je vývoj na londýnskom fyzickom trhu so zlatom. Stále zaznamenávame totižto výrazný fyzický dopyt po zlate, ktorý sa prejavuje na negatívnej GOFO (gold forward rate) úrokovej miere. Tá pre osvieženie pamäti určuje zjednodušene to, že v prípade, že je negatívna tak investori majú možnosť predať svoje zlato a získať ho späť o niekoľko mesiacov za nižšiu cenu (diskont v podobe GOFO) a medzitým získané prostriedky investovať napr. do dlhopisov a zároveň ušetriť poplatky za skladovanie. To, že je niekto ochotný urobiť tento obchod len vyjadruje stav, ako kupujúci zlato za týchto podmienok chce a ako sa ho ťažko predávajúci zbavuje. Postupne klesajúca GOFO úroková miera indikuje stres na trhu po fyzickom kove. V piatok dosahovala GOFO negatívne teritórium na mesačnej (-0,245), dvoj (-0,1725), troj (-0,1125) a dokonca aj na šesť mesačnej úrovni (-0,025). Jav, ktorý nebol na trhu už od paniky z roku 1999. Je vysoko pravdepodobné, že sú za tým nákupy fyzického kovu od obchodníkov z Ázie. Na jednej strane je teda cena kovu na futures trhu tlačená dole, ale vyzerá to tak, že ju vždy na určitej úrovni pod 1200 USD zastaví fyzický dopyt po žltom kove. Je preto stále možné, že sa dostaneme pod hranicu 1150 USD, ale ak by aj, tak to nepotrvá veľmi dlho. Striebro je stále iný príbeh a jeho ceny sú dnes pravdepodobne tlačené hore nie fundamentmi ale skôr špekulatívnymi obchodmi. Stále sa dá očakávať zmena pomeru zlata a striebra nad 1 ku 75.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_47_14 silver_47_14 gold_47_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár