Bitcoin

Kryptomeny sa zapáčili Moskve

Posledné dva týždne prázdnin priniesli niekoľko správ. Väčšinou sa týkali búrz, komerčných a centrálnych bánk, ale aj iných štátnych inštitúcií.

Rusko tradične nechýbalo v hlavných kryptomenových správach. A to hneď niekoľkokrát. Ruská vláda sa už pravdepodobne definitívne rozhodla ako naloží s kryptomenami. Našťastie sa rozhodla v prospech kryptomien. Presnejšie oddelenie pre informačné technológie v Moskve sa vyjadrilo, že sa začalo zaujímať o Blockchain. Konkrétne ako ho využiť v prospech voličov, aby mohli byť viac zainteresovaní do miestneho diania. Presnejšie v takzvanom e-votingu.

Zapojiť by sa mala aj jedna z najväčších ruských bank Sberbank. Tá sa tiež zapojí aj do konzorcia v Rusku, ktoré je veľmi podobné R3. Presnejšie túto ruskú odnož založila platobná spoločnosť Qiwi spolu s niekoľkými bankami, medzi nimi napríklad Tinkoff Bank. Samozrejme cieľom je využiť blockchain vo svoj prospech.

Veľa sa písalo aj o Janponsku. Tu sa rovnako komerčné banky spájajú aby spolu pracovali na skúmaní a potenciálnej aplikácii Blockchainu. Presnejšie by sa práca mala začať v polovici októbra a malo by na nej pracovať niekoľko komerčných bánk. Zároveň aj guvernér centrálnej banky Haruhiko Kuroda sa vyjadril, že blockchain môže mať výrazne pozitívny dopad na finančné inštitúcie. A môže zmeniť tvár finančných služieb. V konečnom dôsledku sa možno zapojí do iniciatívy komerčný bank. Keďže vyjadrila záujem byť zainteresovanou vo všetkých novotách v tzv. FinTech sektore.

Z toho dôvodu sa očakáva rast ceny Bitcoinu, ktorý príde práve z Japonska. Po týchto správach je to veľmi pravdepodobné, že obyvatelia začnú čím ďalej tým viac používať alebo obchodovať Bitcoin. Nasvedčujú tomu aj štatistiky burzy BitFlyer. Burza oznámila, že za prvý polrok zobchodovala 7,8 milióna Bitcoinov (čo je 37% podiel na trhu). Celkovo za celé Japonsko sa v prvom polroku zobchodovalo 50 miliárd dolárov v Bitcoine, čo je 50 násobný nárast oproti minulému roku.

Môže sa zdať že Afrika úplne zaostáva za dianím vo svete kryptomien inde vo svete. To ale nie je pravdou. Tamojší guvernér centrálnej banky juhoafrickej republiky sa vyjadril, že sa rovnako zaujímajú o Blockchain a má z ich pohľadu veľký potenciál pre africké krajiny. Či už je to existujúci Bitwage, ktorý v Nigérií môže pomôcť zamestnancom. Alebo to môžu byť smart-kontrakty, ktoré môžu bojovať s korupciou rovnako v Nigérii, ale aj ostatných afrických krajinách v ktorých sú vlády často veľmi nestabilné. Napríklad aj Organizácia spojených národov hľadá cez OnlineVolunteering ľudí, ktorí by pomohli so vzdelávaním v oblasti kryptomien práve v Afrike. Cieľom je získať prístup k príjmom a darom aj inou cestou  ako len cestou klasických peňazí.

Zaujímavý bol prieskum medzi burzami a centrálnymi depozitármi cenných papierov. Ten ukázal, že z 25 opýtaných až 21vyjadrilo tendenciu k skúmaniu a používaniu Blockchainu. Medzi spoločnosťami boli napríklad Nasdaq, CME Group, the Australian Securities Exchange, LCH.Clearnet a Japan Exchange Group. Väčšinou chcú burzy využiť Blockchain najmä k zlepšeniu procesnej efektivity a zníženiu nákladov.

Martin Lindák, prebraté z hayek.sk

Tagged

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár