Inflácia, Zlato

Kedy predať zlato? Určite nie dnes a ani zajtra.

Ľudia investujú do zlata alebo striebra v súčasnej dobe hlave z dôvodu ich obáv z inflácie, či významných ekonomických zmien súvisiacich primárne s výrazným zadlžením sa štátov, ale i existujúceho súkromného dlhu. Práve nemožnosť splatenia dlhov, či už kvôli politike, alebo z dôvodu výšky dlhov, vytvára predpoklad a) buď ich násilného odpísania – čo by spôsobilo následne cenovú kontrakciu (defláciu) alebo b) dodávania novej likvidity do bankového sektoru, ktorá spôsobí infláciu. Zlato a striebro preto mnohí investori (pozor ešte je ich stále málo), vnímajú ako určité „safe heaven.“ Niečo, čo im zachráni krk, v prípade serióznych ekonomických problémov.

Každú investíciu je však dobré niekedy predať. Primárne vtedy, keď je po nej vysoký dopyt. Vtedy dokážete zarobiť najviac. A čas kedy sa to stane so zlatom, či striebrom rovnako príde. Aj keď sa zdá podľa informácií z médií, že zlato a striebro už „safe heaven“ nie sú (reakcia na tieto správydôvody pre dočasné korekcie cien zlata a striebra), my si myslíme stále opak.

Dokazuje to i zaujímavý článok od Jeffa Clarka z Casey Research, ktorý popisuje dôvody pre nákupu zlata a striebra v súčasnosti (v čase korekcie) z pohľadu porovnania reálnych úrokových mier a trhu so zlatom. Reálna úroková miera je jednoducho povedané nominálna úroková miera očistená o infláciu. Ak je aj nominálna úroková miera vysoká napr. 15 %, ale inflácia je 13%, stále máme reálnu úrokovú mieru 2 %

Ako je možné vidieť na grafe nižšie, pokiaľ sú reálne úrokové miery blízke 0%, resp. sú pod 0% alebo veľmi blízko v okolí 2%, zlato má tendenciu rásť. To nám zároveň potvrdzuje i história. Dôvod pre to je veľmi jednoduchý, kapitál sa snaží smerovať tam, kde nestráca, ale kde dokáže zarábať. Pokiaľ však reálne úrokové miery rastú – tak ako to bolo napr. v 80 – tych rokoch minulého storočia, cena zlata sa znižovala.

Je teda zlato podľa tejto logiky v býčom trhu. Áno je! FED i ECB v harmónií s ďalšími centrálnymi bankami udržujú (a stále vyhlasujú, že budú pokračovať) nominálne úrokové miery blízko 0%. Inflácia, dokonca i tá oficiálna, je zároveň vyššia. A ak by sme napr. akceptovali logiku počítania inflácie podľa starších metodík, bola by dokonca omnoho vyššia – písali sme o tom v článku o projekte shadowstats.

Záver:

1. Kupovať dnes zlato má zmysel. Zlato bude v býčom trhu minimálne dovtedy, pokiaľ budú prítomné negatívne alebo veľmi nízke reálne úrokové miery.

2. Pozor, neprepadajte panike v prípade, že uvidíte v médiách informácie o raste úrokových mier. Treba sa pozrieť na reálne úrokové miery. Sledujte teda i infláciu.

3. Ako dlho bude trvať tento stav. To je otázne. Ale sledujte články na našom blogu. Zatiaľ to jednoducho nevyzerá na to, že by si FED, či ECB mohli dovoliť dvíhať úrokové miery. Predražili by tým splácanie dlhov svojim vládam. Pravdepodobnosť je teda zatiaľ nízka.

4. A ak sa reálne úrokové miery dvihnú nad 2%, potom bude čas začať premýšľať, či sa kúpeného zlata treba zbaviť alebo nie. Ten čas, však zatiaľ neprišiel. A ak príde, bude tiež záležať aj na ďalších faktoroch, či sa zlata, či striebra zbaviť.

Jeff Clarke, Casey Research

Spracoval, doplnil Matúš Pošvanc, Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom.

 

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár