Striebro, Zlato

Japonci sa zľakli

Vyzerá to, že sa Japonci boja. Politiky svojho premiéra a prezidenta centrálnej banky. Tak, ako sa politika nazývaná Abenomics snaží o znižovanie kúpnej sily japonského jenu, tak sa obyvatelia krajiny začínajú uchyľovať k zlatu. Podľa niektorých zdrojov sa nákupy zlata v krajiny zvýšili až o 500 %. Za zvýšeným nárastom nákupov stojí i zvýšenie daňovej sadzby na nákup zlata, čím sa vláda snaží predaj drahých kovov obmedzovať podobným spôsobom ako v Indii.

Po začatí vyšetrovania manipulácie londýnskeho zlatého fixu, o ktorom sme písali, začínajú členovia spolku, ktorý tento benchmark určovali a čelia vyšetrovaniu, hľadať alternatívu. V dnešnej digitalizovanej dobe určovalo 5 bánk fixing ceny značne zastaraným spôsobom, ktorý umožňoval únik informácií a ich zužitkovanie vybranými klientmi. Prejdú teda na digitalizovanú podobu určovania fixu. Londýnsky poobedný fix sa používa napr. na určovanie hodnoty aktív vo fondoch, či na určovanie poplatkov pre skladovanie drahých kovov špecializovanými spoločnosťami. Rovnako niektoré mincovne majú svoju cenovú politiku odvodenú od určenia tejto ceny.

Správa z americkej mincovne US Mint ukazuje, že dopyt po strieborných eagloch je stále vysoký. V marci predala mincovňa 4,47 milióna uncí striebra, čo bol nárast oproti minulému mesiacu i rovnakému obdobiu spred roka. Za prvý kvartál však predala o milión uncí striebra menej, ako minulý rok. Treba však upozorniť, že predaj mincí sa skôr stáva funkciou toho, čo môže mincovňa vyprodukovať. Čo sa týka zlatých eaglov, tam mincovňa predala za prvý štvrť rok o 50 % menej mincí v porovnaní s minulým rokom; pokles z 292 500 na 143 500 kusov.

Vietnam sa zaraďuje medzi krajiny, ktoré obmedzujú dovoz zlata do krajiny. Pôvodne mohol jednotlivec doviesť do krajiny do 1 kg zlata. To sa mení od polovice mája, kedy každý, kto vstupuje do krajiny so zlatom, si bude musieť buď vybaviť licenciu od národnej banky, alebo ponechať zlato v depozitoch colného úradu a pri odchode z krajiny si ho bude môcť vyzdvihnúť.

Matúš Pošvanc

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár