Striebro, Zlato

Islamský štát začal raziť mince

Podľa niektorých sýrskych zdrojov začal Islmince_isilamský štát raziť vlastné mince, ako reakciu na to, že sa chce „oslobodiť od satanistického globálneho obchodného systému“. Mena bola založená na historickom príklade Uthmanovej ríše, kedy v rámci nej fungovali dva zlaté, tri strieborné a dva medené druhy mincí. Paradoxne práve zlato dáva pravdepodobne týmto extrémistom možnosť obchodovania so „zhnitým“ západom. ISIL totižto obchoduje na čiernom trhu s ropou a podľa niektorých zdrojov ju predáva cez Turecko. Ideálna príležitosť pre politické elity obviniť zlato z prania špinavých peňazí. Divné, že ISIL ešte nenapadlo používať niektoré naozaj anonymné druhy kryptomien (a nemyslím tým bitcoin, pre správnosť informácie).

To, o čom sa zatiaľ len špekulovalo, bolo prvýkrát oficiálne potvrdené. Hovorím tu o tom, že Čína má ambíciu do konca roku vytvoriť zlatý fix denominovaný v ich mene rembindi. Fixácia má byť komplementárnym systémom k londýnskemu fixu a má byť spustená do konca tohto roku. Čína tak potvrdzuje, že má ambíciu byť číslom jedna na trhu so zlatom. Od začiatku tohto týždňa rovnako spolupracuje na fixácii cien v Londýne i Bank of China, ktorá bola schválená radou LMBA s ďalšími dvoma novými členmi Morgan Stanley a Standard Chartered.

K zvýšeniu transparentnosti trhu so zlatom prispeje i oznámenie LMBA o tom, že bude pravidelne reportovať diania na tzv. OTC trhu. Londýn vykoná transakcie na tomto trhu v hodnote cca. 5 biliónov dolárov ročne. OTC trh je trhom, na ktorom obchodujú priamo obchodníci s fyzickým zlatom a ktorý tvorí určitý protipól obchodovania so zlatými futures kontraktmi. Viac zásadných zaujímavostí sa na zlate tento týždeň nestalo.

No a nakoniec si pozrite Marca Fabera, ktorý varuje pred systematickým rizikom a odporúča kupovať zlato a striebro a akcie ťažobných spoločností. Na konci sa svojim klasickým spôsobom chechtá, tak si to nenechajte ujsť.

https://youtu.be/pUl1QW2zjQs

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať, ale aj nimi priamo platiť.

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár