Manipulácia cien, Rozhovory, Teoretické články

Interview s expertom na HFT obchodovanie

Tento rozhovor poslúži ako skvelý základ pre všetkých, ktorí hľadajú nezaujatý úvod do niečoho, čo je obvykle hmlistá a komplikovaná téma. Apelujeme na všetkých, ktorí sa aspoň vzdialene zaujímajú o štruktúru trhu a budúcnosť obchodovania, aby si prečítal nasledovné postrehy.

Vysokofrekvenčné obchodovanie (High frequency trading – HFT), pri ktorom počítače vykonávajú transakcie tisíce krát za sekundu s nepredstaviteľnou rýchlosťou, dnes tvorí 60% všetkých obchodov na amerických burzách. Ako táto prenikavá zmena trhu ovplyvňuje malých investorov? Existujú dve veľmi odlišné odpovede na túto otázku. Zástancovia tvrdia, že HFT obchodníci sú čisto pozitívnou trhovou silou, pretože poskytujú likviditu a znižujú rozpätie medzi nákupnou a predajnou cenou finančného inštrumentu. Tvrdia, že vysokofrekvenčné obchodovanie je zriedkavo, ak vôbec, používané na trestné účely a regulátory to zaručujú.

Na druhej strane, odporcovia tvrdia, že HFT obchodovanie pravidelne manipuluje neznalých investorov a celkovo destabilizuje trhy. Tvrdia, že vysokofrekvenčné obchodovanie je čisto negatívna trhová sila a mala by byť držaná na krátkej uzde.

Odpoveď určite leží niekde uprostred. Ale ktoré tvrdenie je bližšie k pravde? Aby sme to zistili, porozprávali sme sa s Garrettom, expertom na trhové systémy a HFT obchodovanie. Garrett je osoba, ktorá na vlastnej koži zažila problémy, ktoré vysokofrekvenčné obchodovanie môže spôsobiť a zaraďuje sa do tábora odporcov voči HFT, z dôvodov spomenutých v nasledujúcom rozhovore. Garrett nám poskytol excelentné nahliadnutie na to, ako HFT obchodníci profitujú, ako aj rady ako sa uistiť, že neprofitujú na váš účet.

Považujeme toto interview za nesmierne poučné a dúfame že aj vy. Obsahuje druh vnútornej inteligencie, ktorá oddeľuje informovaných od neinformovaných a umožňuje nám, ako jednotlivým investorom, adaptovať sa na meniace sa trhy.

The Casey Report: Ahoj Garrett ďakujem, že si si našiel čas na rozhovor s nami. Na začiatok, mohol by si nám povedať svoj príbeh a vysvetliť, ako si sa dostal k HFT obchodovaniu a výskumu obchodovania v reálnom čase?

GARRETT: Samozrejme. Pracoval som pre asset mangement  firmu ako asistent manažéra portfólia. Používali sme tradičnú, fundamentálnu analýzu na kalkuláciu cien spoločností. Zo začiatkom krachu v júli 2011 sa zdalo, že naša stratégia už viac nefunguje. Stratili sme veľa peňazí našich klientov- takmer 40%. Bolo to brutálne.

Počas toho istého obdobia som si začal všímať divné pohyby cien, pohyby ktoré som nikdy predtým nevidel. Ceny by sa ostro pohybovali v množstvách a smeroch, ktoré nedávali zmysel. Keď som začal „kopať“ hlbšie, uvedomil som si, že pohyby boli príliš rýchle a príliš rovnomerné na to, aby boli spôsobené ľuďmi. Spôsobovali ich počítače.

Moji šéfovia im nerozumeli, a ani nechceli. Nemohol som prezentovať svoje obavy kvôli staromódnej firemnej kultúre. Ale odmietať priznať novú reality – že počítače čoraz viac poháňali trh – ponechávalo moju firmu v nesmiernej konkurenčnej nevýhode. V podstate, trh sa menil a my sme sa neadaptovali.

Začal som sám študovať vysokofrekvenčné obchodovanie. Začal som sledovať pár profesionálov, ktorí spúšťali alarmy a snažili sa upozorniť investorov na to, že hra sa zmenila. Moje obľúbené zdroje boli, a stále sú, Themis TradingNanex.

Nakoniec som zúžil svoje zameranie na štúdium trhovej mikro-štruktúry, ktorá je v podstate o tom, čo sa stane s objednávkou potom, čo kliknite na tlačidlo  „nákup“ alebo „predaj“ na vašej maklérskej platforme. To je, kde je tá všetka činnosť a kde môžete presne vidieť, čo robí vysokofrekvenčné obchodovanie.

Prišiel som k záveru, že kvôli vysokofrekvenčnému obchodovaniu sú naše trhy zlomené a fragmentované. Odišiel som od môjho pôvodného zamestnávateľa v polovici decembra, zobral svoje peniaze a začal prevádzkovať svoj vlastný „obchod“, založený na tomto predpoklade. Moja stratégia používa softvér na využitie dislokácií spôsobených HFT obchodovaním.

The Casey Report: Čo ťa prinútilo zamýšľať sa, že práve HFT obchodovanie bolo za tými zvláštnymi cenovými pohybmi, ktoré si videl?

GARRETT: Po prvé, pohyb nepripomínal nič, čo som videl doposiaľ videl v minulosti. Nesúhlasilo to s ľudským správaním. Bolo to príliš rýchle, príliš konzistentné.

Na mojej obrazovke sa náhodne vyskytovali anomálie. Určitá akcia spadla 10% za sekundu, potom stúpla opäť nahor sekundu neskôr. Spýtal som sa kolegov čo to boli za pohyby a odkiaľ pochádzajú, ale nikto z nich nemal odpoveď. Ani najkrátkodobejšie tabuľky, v ktorých každý dátový bod reprezentuje jednu sekundu a dáta sú nesmierne zrnité (aspoň tak som si myslel) nepriniesli žiadne odpovede.

Nakoniec, prostredníctvom môjho vlastného výskumu, som si uvedomil, že vo vnútri týchto jednosekundových dátových bodov sa deje niečo viac, niečo, čo neuvidíte na štandardnej tabuľke. To je presne miesto, kde operuje HFT obchodovanie. V milisekundách.

Príklad obchodovania HFT algoritmov počas 27 sekúnd:

Zdroj: http://www.nanex.net/aqck2/3522/20120801.eEXC.09.46.06.325_25ms.0.gif

The Casey Report: Takže si spravil kariéru využívaním dislokácií spôsobených HFT obchodovaním. Čo je tvojou odpoveďou na otázku, na ktorú si teraz asi každý pomyslí: ovplyvňuje HFT obchodovanie priemerného malého investora?

GARRETT: Jednoznačne, aj keď dopad záleží na základe toho, aký si investor. Ak si krátkodobý obchodník, niekto, kto robí veľa obchodov za mesiac, vplyvy sú obrovské.

Myslím, že najlepší spôsob ako pochopiť vplyv HFT obchodovania na teba, je pochopiť výhody, ktoré má vysokofrekvenčné obchodovanie nad tebou. Existujú 3 hlavné výhody.

Po prvé, vysokofrekvenční obchodníci majú lepší prístup na trh. Majú to, čo my voláme priamy vstup. To znamená, že nemusia ísť za maklérom, aby vykonali svoje obchody. Ak napríklad zaregistrujete objednávku so Scottrade, Scottrade si vyberie, na ktorú burzu ide objednávka a vykonajú objednávku tam, kde je im to najlepšie. Kúpia to za najlepšiu cenu akú môžu a potom ti to predajú.

Vysokofrekvenční obchodníci, na druhej strane, si môžu vybrať burzu, na ktorej chcú obchodovať. Môžu sa pozrieť na všetky ceny za určitý cenný papier na všetkých burzách a spraviť ich vlastné rozhodnutie, namiesto toho aby mali makléra, ktorý to spraví za nich.

Po druhé, vysokofrekvenční obchodníci majú rýchlostnú prevahu nad inými investormi. Je to spôsobené hneď niekoľkými faktormi: umiestňovaním serverov hneď vedľa serverov búrz, používaním veľmi sofistikovaného vybavenia a jednoducho na základe programovania počítača, aby sa správal podľa vopred nastavených inštrukcií, omnoho rýchlejšie, ako by kedy mohol človek.

Po tretie, najlepší vysokofrekvenční obchodníci majú bezchybnú znalosť trhovej mikro-štruktúry: čo sa stane potom ako odovzdáme objednávku nášmu maklérovi? Kam ide naša objednávka, ako je vykonaná, ako sú objednávky prioritizované? Vysokofrekvenční obchodníci sú na toto experti. No veľmi málo malých investorov má vôbec základné vedomosti ohľadom týchto základov.

The Casey Report: Znie to, akoby bol priemerný investor seriózne predstihnutý. Ale ako je to s malým investorom s dlhším časovým horizontom ktorý spraví iba 1-2 obchody za mesiac? Potrebuje sa zaoberať s vysokofrekvenčným obchodovaním?

GARRETT: Vysokofrekvenčné obchodovanie ovplyvňuje všetkých investorov do určitej miery, pretože cenné papiere sa dnes oceňujú inak ako v minulosti. Trh pozostával prevažne z investorov, ktorí analyzovali cash flow a súvahy, pokúšajúc sa vykalkulovať skutočnú cenu firmy. Vysokofrekvenční obchodníci, na druhej strane, reagujú len na pohyby cenných papierov. To nie je nevyhnutne zlá vec, ale keďže vysokofrekvenční obchodníci sú zodpovední za dve tretiny obchodovaného množstva, máme zvláštnu situáciu, pri ktorej môžu nastaviť cenu na základe toho, ako vnímajú vnímania iných.

Taktiež, aj dlhodobý investori musia v určitom čase vstúpiť na trh a vystúpiť z ich obchodov a to je presne čas, kde sa je v kontexte HFT pre takýchto investorov najviac rizika. Môžete totižto vstúpiť na trh presne vtedy, keď počítače robia ich trendové pohyby a nechtiac nakúpiť za maximum.

The Casey Report: Čo sú trendové pohyby?

GARRETT: Trendové pohyby nastávajú keď vysokofrekvenčný obchodník posúva cenný papier hore alebo dole pre svoj vlastný výnos. Napríklad počítač môže odovzdať ohromný počet objednávok na predaj, stlačiť cenu cenného papiera nadol niekoľko percent a potom lacno nakúpiť cenný papier naspať.

The Casey Report: To znie ako zjavná manipulácia.

GARRETT: Aj je. A to je, prečo investori musia pochopiť, ako sa brániť. Jeden z najdôležitejších tipov, ktoré vám môžem dať, je nikdy nerealizovať nákup inštrumentu prostredníctvom stop-loss pokynu. Dnes totižto existujú algoritmy, ktoré sú priamo navrhnuté na „vyčuchanie“ týchto stop-strata pokynov a na manipuláciu týchto pokynov proti vám.

Videl som to niekoľkokrát: ceny spadnú 2-4%, vyčistia stop-strata pokyny a potom si vyberú značné zisky. Takže úbohý investor predáva lacno vysokofrekvenčným obchodníkom, zatiaľ čo vysokofrekvenční obchodníci nakupujú za lacno a profitujú, keď sa ceny opäť vyšplhajú nahor.

The Casey Report: Zameriava sa vysokofrekvenčné obchodovanie na menšie a nelikvidné cenné papiere keďže sa ľahšie hýbe ich cenou?

GARRETT: Niekedy, ale nezovšeobecňoval by som to. Často proti intuícií sa vysokofrekvenčné obchodovanie zameriava na najlikvidnejšie cenné papiere.

The Casey Report: Takže akými inými spôsobmi vie vysokofrekvenčné obchodovanie zarobiť peniaze?

GARRETT: Existuje mnoho rozličných stratégií. Niektorí využívajú určité zľavy, ktoré finančné burzy ponúkajú za ochotu byť tvorcom trhu.

Tu by som mal zdôrazniť, že nie všetko vysokofrekvenčné obchodovanie je zlé. Nie som síce vo všeobecnosti nadšenec HFT obchodovania, ale existuje aj pár dobrých vecí. Tvorcovia trhu zvyšujú likviditu a robia trhy viac efektívnymi. A to je skvelé, takže časť HFT obchodovania sa dá považovať za užitočnú.

Niektorí vysokofrekvenční obchodníci sa snažia prečítať a spracovať informácie rýchlejšie ako všetci ostatní.  Existujú algoritmy navrhnuté čítať nadpisy novín, hľadať kľúčové slová a vykonávať obchody na základe toho, čo čítajú, všetko v sekundách i menej. Nepovedal by som, že je to nevyhnutne trestné správanie, pretože vysokofrekvenčné obchodovanie robí v tomto prípade to, čo ľudia – obchoduje so správami – ale rýchlejšie.

Avšak, môže to spôsobiť problémy. Už nejaký čas dozadu sa objavila v správach chybná zvesť o spoločnosti Boeing, ktorá vraj mala čeliť bankrotu. HFT algoritmy začalo predávať, pretože postrehlo kľúčové slová „bankrot“ a „Boeing“. Táto správa sa nakoniec ukázalo ako chybná.

V takej situácií by sa väčšina ľudských obchodníkov pozastavila a premýšľala, „Počkaj sekundu, nikdy som nepočul ani slovo o tom, že Boeing by mal skrachovať. Čo sa tu deje?“ Ale počítače nemyslia, oni len vykonávajú inštrukcie, ktoré im boli dané a v tomto prípade to spôsobilo krach.

Potom ešte existujú manipulatívne algoritmy, tie ktoré poľujú na iných investorov.

The Casey Report: Môžeš nám dať aj nejaké príklady?

GARRETT: Samozrejme. Veľa HFT obchodníkov robí takmer simultánne obchody na rôznych burzách a profitujú z meškania jednej z búrz. Konkrétny príklad: použime NASDAQ and EDGE burzy a povedzme že cenný papier ABC sa predáva za $1.00.

Vysokofrekvenční obchodníci pošlú niekoľko ponúk ceny na NASDAQ-u a EDGE-u, snžiac sa predať cenný papier ABC za $1.01. Ako náhle je objednávka NASADQ-u prijatá, HFT obchodník môže simultánne zrušiť objednávku na predaj za $1.01 na burze EDGE a vymeniť objednávku na predaj za objednávku na kúpu pri pôvodnej cene $1.00, pretože systém nestihol zachytiť novú cenu $1.01, čím bude čistá pozícia vysokofrekvenčného obchodníka 0.

Toto je umožnené vďaka latencii, čo je žargón pre omeškanie v systéme. Čistý výsledok je, že vysokofrekvenčný obchodník zachytí arbitrážny profit vo výške $0.01.

Pri skalpe takejto malej sumy z mnohých obchodov sa zisky rýchlo naakumulujú.

Druhý prípad: Vysokofrekvenčný obchodník môže modelovať správanie iných obchodníkov. Keď niekto obchoduje cez Scottrade alebo Interactive Brokers, ich objednávka má unikátne číslo, ktoré je k nej pripojené – to isté číslo zakaždým keď klient robí objednávku. Toto číslo je pridané k zvyšku relevantných informácií (čas, cena, atď.) a predávané ako zašifrovaný „enhanced data feed“. HFT obchodník potom môže použiť tieto výsledky z minulosti, aby predvídal obchodníkovo správanie.

The Casey Report: Takže vysokofrekvenční obchodníci sa snažia predpovedať, čo budete robiť predtým než to spravíte? Priznávajú sa makléri k predaju týchto informácií? Môžu sa obchodníci rozhodnúť?

GARRETT: Tieto dáta sú štandardom a sú dostupné pre kohokoľvek, kto ich chce kúpiť. Takže to neznamená, že by HFT obchodníci predávali ilegálne informácie. Ale súbor dát je obrovský a má praktické využitie len pre hráčov s veľmi silnými a mocnými počítačmi, to znamená pre HFT obchodníkov. A áno, väčšina maklérov, s ktorými som sa stretol vám dovolí rozhodnúť sa nezverejniť vaše unikátne číslo pripnuté k vašim informáciám.

Aby som bol to vyjasnil, nehovorím že vysokofrekvenční obchodníci sledujú váš osobný účet a doslova skočia priamo pred vás, predtým než spravíte obchod. Ale dokážu použiť túto informáciu agregátne/v celku, aby modelovali správanie obchodníka. Takže vysokofrekvenční obchodníci majú veľmi dobrú predstavu o tom, kedy obchodníci napr. na účte E*TRADE vstúpia do určitej transakcie.

The Casey Report: Mnohí obhajcovia vysokofrekvenčného obchodovania vyhlasujú, že je to čisto pozitívna sila na trhu, keďže poskytuje tak potrebnú likviditu a zužuje spread medzi nákupnou a predajnou cenou. Sú tieto vyhlásenia pravdivé?

GARRETT: Ako som už predtým povedal, existuje mnoho vysokofrekvenčných obchodníkov ktorí robia množstvo odlišných vecí. Ale z mojej skúsenosti, agregátne, obidve z týchto tvrdení sú nepravdivé. Vysokofrekvenčné obchodovanie znižuje likviditu keď ju najviac potrebujeme a inokedy zase zaplaví systém s nezmyslami.

Ako príklad môže slúžiť to, že počítače pravidelne vyťahujú likviditu tesne pred novými správami. Ropa je vynikajúci príklad. Minule napríklad bol naplánovaný report o statuse na 10:30 a okolo 10:28 -10:29, príkazy na kúpu USO (United States Oil Fund, Exchange Traded Fund, ktorý sa pokúša trekovať ropu) sa vysušili. Toto sa nestáva pri tzv. ľudských obchodníkoch.

Takže každý, kto sa chce dostať z USO predtým ako sa dostanú na svet správy, má smolu, môžu buď prijať zlú cenu, alebo počkať kým sa likvidita nevráti.

Porovnajme to s koncom väčšiny obchodných dní, keď vysokofrekvenční obchodníci uzatvárajú ich pozície; ja si mimochodom vypínam svoju platformu na posledných 10 minút dňa keďže dianie je mätúce a zbytočné. Samozrejme, likvidity je dostatok aj keď vysokofrekvenční obchodníci uzatvárajú svoje pozície, ale dianie je jednoducho nezmyselné. Neexistuje žiadna nová informácia, žiadny objav ceny. Je to jednoducho „skalpovanie ceny“.

Argument s likviditou je len zdôvodnenie. Vysokofrekvenčné obchodovanie poškodzuje likviditu viac ako jej pomáha podľa môjho názoru.

Takisto nesúhlasím s argumentom, že vysokofrekvenčné obchodovanie pomáha zužovať bid-ask spread. Už som videl algoritmy, ktoré kvótujú tak ďaleko od NBBO ako je to len legálne možné.

The Casey Report: Môžeš to ešte vysvetliť?

GARRETT: Pravidlá SEC (Securities and Exchange Commission) hovoria, že obchodník môže kótovať do výšky 8% od úrovne National Best Bid and Offer a je im takisto dovolené odchýliť sa o ďalších 1.5%. Takže obchodníci môžu legálne obchodovať 9.5% nad alebo pod úrovňou National Best Bid and Offer.

Ale, dnes existujú algoritmy, ktoré skúšajú trh. Začnú s podaním objednávky blízko k hranici NBBO a potom postupujú k okrajom. Tieto objednávky trvajú len milisekundy – nemajú v úmysle byť vykonané, majú len za úlohu „vyňuchať“ objednávky iných obchodníkov. Takže algoritmy sa predierajú svojou cestou, snažiac sa dostať k cene ďalej od NBBO and tak k cene pre nich výhodnejšej.

To nie je recept na úzky spread. Spread môže vyzerať úzko na vašej obrazovke, ale keď naozaj idete vyplniť objednávku nedostanete ju, pretože objednávka už bola stiahnutá.

Je to ako s umierajúcom hviezdou. Keď umiera hviezda, stále vidíme jej svetlo na Zemi pretože svetlo stále cestuje na zem. Keď vysokofrekvenčné obchodovanie zruší objednávku, váš neporovnateľne pomalší počítač stále vidí objednávku. Potom sa ju snažíte vyplniť a zjaví sa akurát „Prepáčte, tá objednávka už viac neexistuje.“

The Casey Report: Takže sú údaje na Google Finance alebo Yahoo Finance spoľahlivé?

GARRETT: Sú dosť spoľahlivé na vytvorenie širšieho obrazu, ale určite by som na nich neobchodoval.

The Casey Report: Ktoré trhy sú najmenej ovplyvnené vysokofrekvenčným obchodovaním?

GARRETT: Na toto nepoznám odpoveď. HFT obchodovanie vidíme dnes vo všetkých akciách, ale to len preto, lebo obchodujem s akciami. Ale prevažujú aj vo futures a Forex (termínovaných a devízových obchodoch).

Čo sa týka akcií, vysokofrekvenčné obchodovanie sa prevažne sústreďuje na Exchange Traded Funds (ETF). Manipulácia je podstatne menšia pri jednotlivých akciách.

The Casey Report: Dobre vedieť. Aké dlhodobé následky vidíš ako výsledok vysokofrekvenčného obchodovania.

GARRET: Myslím, že najväčší problém je podkopávanie dôvery. Trhy sa stávajú tak ťažkými na pochopenie a existuje toľko predátorov, že ľudia sa stiahnu peniaze z trhov a uložia si ich niekde inde.

Keď si investori začnú uvedomovať, že a) nevedia dosť o trhu a že b) nábehová krivka toho, že sa v trhu vyznáte, je tak strmá, že je dokonca nezvládnuteľná pre niekoho s prácou na plný úväzok, začnú brať svoje peniaze niekde inde. Prečo neinvestovať namiesto burzy cenných papierov radšej do ledngingclub.com? Tak aspoň môžu investovať peniaze do niekoho z ich komunity a zároveň vidieť, čo sa deje s ich kapitálom. Nehovoriac o tom, že im to pravdepodobne prinesie lepší zisk.

Toto je možno trochu mimo tému, ale dark pools sú ďalším príkladom pochybných trhových praktík. Dark pools sú dohody medzi veľkými inštitúciami o obchodovaní blokov akcií medzi sebou (sú to finančné transakcie vykonané bez transparentnosti pred uzatvorením obchodu, inak označované ako nezverejnené obchody). Problém je, že tieto obchody môžu byť videné iba zúčastnenými. Vy a ja ich nemôžeme vidieť. Vyskytujú sa mimo trh.

Themis Trading vypracovali bielu knihu nazvanú Fantóm Index a zistili, že iba 30% všetkých obchodovaných aktív sa obchoduje na viditeľných burzách. Premýšľajte o tom. To znamená, že indexy ako Dow a S&P 500 sa kalkulujú iba s 30% aktuálneho objemu. Väčšina obchodov – 70%- sa odohráva potme a nie je zohľadnená v indexoch.

Je to trošku bizarné ak sa ma pýtate. Nerozumiem, prečo je to povolené. Ale je to ďalší príklad oslabovania trhovej dôvery. Nebude jednoduché ju znova nadobudnúť.

The Casey Report: Takže si myslíš, že priemerný investor sa začne vyhýbať burze cenných papierov?

GARRETT: Áno, ale myslím že je možné, že spoločnosti ako PIMCO a BlackRock si vytvoria vlastné burzy a budú súťažiť, aby spravili veci viac férovými pre klientov. To by bola uskutočniteľná alternatíva k našim národným burzám, ktoré veľmi rýchlo strácajú dôveryhodnosť.

Federálne burzy zapredali svoj charakter. Zoberte si ko-lokáciu, napríklad, ktorá nastáva keď vysokofrekvenční obchodníci dajú dokopy svoje servery tak blízko k burze, aby získali rýchlostnú výhodu.

Rozumiem, že NASDAQ chce zarobiť peniaze predávaním týchto miest. Ale nie každý môže byť umiestnený priamo pri burze. Takže Goldman nakúpi ko-lokované miesto za milióny dolárov, čo je pre nich super, ale nie tak veľmi pre všetkých ostatných. Opäť je raz oklamaný „malý chlapík“ (malý obchodník).

Príklad: Ako vidí trh HFT algoritmov počas jedej milisekundy?

Zdroj: http://www.nanex.net/aqck2/3522/20120801.eEXC.09.46.19.180_1ms.0.gif

The Casey Report: Myslíš, že prídu odpovede regulátorov? Môže vláda zakázať vysokofrekvenčné obchodovanie?

GARRETT: Neviem ako by to spravila. Rýchlejší hráči majú vždy výhodu. Vždy budú obchodníci nachádzajúci sa bližšie k burze ako iní. Ale existujú určité kroky, ktoré by mohli pomôcť.

Jeden návrh, s ktorým som celkom stotožnený je, označovanie objednávkových príkazov, ktoré majú trvať menej ako 250 milisekúnd, to sú tie, ktoré by sme potom vedeli veľmi jasne rozpoznať a nereagovali by sme na ne. Týmto spôsobom, by som hneď vedel to, že ak by som zbadal takúto objednávku na mojej obrazovke, či to je legitímna objednávka, alebo len počítač snažiaci sa dokázať bohviečo.

Problém je že Securities and Exchange Commission už má pravidlá proti vyplňovaniu objednávok, ktoré nemajú byť uskutočnené. Očividne ich nevymáha veľmi dobre.

Myslím, že čokoľvek by trochu spomalilo trh, pomôže. To by prinieslo viac ľudí späť ako percento obchodníkov, čo je dobrá vec.

The Casey Report: A čo takto daň z transakcií?

GARRETT: Znie to ako smutná výhovorka na získanie príjmov. Neodláka to veľkých chlapcov s hlbokými vreckami. Opäť by na to doplatili malí chlapci, ktorí už teraz platia oveľa vyššie transakčné náklady.

Som si istý že vy, ako aj čitatelia, si dobre uvedomujete, že dvíhanie nákladov na vykonávanie niečoho nemá často zamýšľaný efekt. Vláda sa snažila urobiť pre ľudí nákladnejším dostať sa k zbraniam a drogám. Nič z toho nefungovalo.

Ak niekoho, tak daň z transakcií zraní malých hráčov. Veľké inštitúcie s hlbokými vreckami budú s daňou dokonca súhlasiť.

Pamätajte, je to všetko o rýchlosti a tú dieru nevyplníte zdaňovaním ľudí. Zaplníte ju iba kontrolou spôsobu, ktorým sa prenášajú informácie. A tie by mali byť spomalené.

The Casey Report: Než skončíme, môže zosumarizovať ako vysokofrekvenčné obchodovanie ovplyvňuje jednotlivého investora a čo s tým môže on/ona spraviť? Z našej konverzácie počítam tri typy manipulácie:

Prvá sa odohráva počas transakcie, keď kupuješ alebo predávaš cenný papier. Napríklad, algoritmus môže použiť tvoj stop-loss proti tebe.

GARRETT: Áno. Držte si stop-loss vo svojej hlave, nevstupujte s ním na trh.

Takisto, o tomto sme nehovorili a malo by to byť očividné, ale poviem to tak či tak: pokiaľ nechcete byť podvedený, nedávajte objednávky na trh. Ak uložíte objednávku a vidíte na vašej obrazovke cenu $15.60, vaša objednávka môže byť presmerovaná a vykonaná na odlišnej burze za, povedzme, $15.65 a vy ste tak venovali 5 centov za akciu vysokofrekvenčným obchodníkom.

The Casey Report: Vždy sme našim čitateľom radili používať limit orders (príkaz s cenovým limitom), dokonca pred nástupom vysokofrekvenčného obchodovania. Dnes je to dvakrát tak dôležité. Druhý hlavný vplyv je, že vysokofrekvenčné obchodovania v podstate nesprávne oceňuje cenné papiere, čo znamená, že trhové ceny sú iné, ako by boli v prípade absencie počítačov.

GARRETT: Presne. Dominovať trhu zvykli investori zaoberajúci sa fundamentmi. Zvykli nakupovať a predávať na základe výsledkov spoločností.

Dnes vysokofrekvenčné obchodovanie prevyšuje ľudí v objeme obchodu a má tak silnejší vplyv na ceny. Vysokofrekvenčné obchodovanie kupuje a predáva na základe toho, ako vníma vnímanie iných, akokoľvek bizarne to znie. Takže namiesto analyzovania príjmov a výdavkov, počítače analyzujú ako konajú iní účastníci trhu a podľa toho obchodujú.

The Casey Report: Zdá sa, že normálni investori proti tomuto môžu jednať prostredníctvom dlhodobého investovania. Vysokofrekvenčné obchodovanie spôsobuje množstvo vzruchu, snažiac sa uhádnuť, čo urobia iní obchodníci. Ale koniec koncov, ak spoločnosť profituje, jej akcie budú na tom dobre.

GARRETT: Presne. Nechcite sa dostať do obchodnej bitky s HFT obchodníkmi. Ale ak máte dlhodobý horizont, investovanie na základe fundamentov môže stále fungovať.

The Casey Report:  Po tretie, počítače manipulujú ceny cenných papierov nahor a nadol, využívajúc pohyb k ich zisku. Toto sa zdá ako najpodlejšie a úplne manipulatívne. Existuje spôsob ako sa proti tomuto zabezpečiť?

GARRETT: Môžete znižovať riziko tým, že budete trpezlivý s vašimi objednávkami. Ak zadáte limit order (príkaz s cenovým limitom) a ak nie je uskutočnený v prvej hodine, nehýbte ním netrpezlivo. Zotrvajte. Týmto spôsobom môžete diktovať ceny, ktoré beriete, aj uprostred všetkého toho vysokofrekvenčného vzruchu.

Taktiež, vysokofrekvenčné obchodovanie miluje ovplyvňovať Exchange-traded funds, oveľa viac ako jednotlivé akcie. Takže to je niečo, na čo treba myslieť.

The Casey Report: Výborne. Ešte niečo?

GARRETT: Chcem ešte dodať jednu vec: to, že s vami o tomto hovorím v skutočnosti spochybňuje môj obchodný systém v dlhodobom horizonte, ale popravde, moja stratégia využívania dislokácií by nemala existovať. Pokiaľ viem, beriem peniaze z dôchodkového fondu mojich rodičov, pretože ich finančný poradca nevie, čo robí. Chcem, aby moje dieťa bolo schopné legitímne investovať aj keď bude staršie. Drancovanie nesofistikovaných investorov je zlé pre každého v dlhodobom horizonte, takže toto je i dôvod, prečo je nevyhnutné tieto informácie predať svetu.

The Casey Report: Takže, bola to veľmi náučná diskusia, čiže misia je splnená. Ďakujeme veľmi pekne, že si sa s nami rozprával.

GARRETT: Potešenie na mojej strane.

Expert na trhovú mikroštruktúru, Garret používa jeho značné vedomosti o burzách cenných papierov na konštrukciu obchodných systémov. Bývalý „tradičný“ investičný poradca Garrett, teraz prevádzkuje ziskový systém, ktorý zarába na trhových dislokáciách spôsobených vysokofrekvenčným obchodovaním. Býva v New Yorku a má titul B.S z financií z Niagarskej univerzity so zameraním na ekonómiu. Je zakladateľom CalibratedConfidence.com a je častým prispievajúcim na FloatingPath.com. 

Preložil z Casey Research report: Boris Kučera

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár