Dlho očakávané pozitívne správy z Indie nakoniec neprišli. Aj keby sa znížilo dovozné clo z 10 % na 8 % tak by to trhu moc nepomohlo, avšak indická vláda sa nakoniec rozhodla nerealizovať ani dané zníženie. V návrhu rozpočtu na ďalšie finančné rozpočtové obdobie bude počítať s príjmami z dovozného cla na zlato vo výške 10 %. India v medziročnom porovnaní znížila dovoz zlata o 37 %, čo v nominálnom vyjadrení predstavovalo 670,4 tony.
Čo sa týka fixingu cien, ktorý je pre trh výrazným indikátorom a nápomocným inštrumentom, tam sa zatiaľ moc toho neudialo. Minulý týždeň zasadali predstavitelia priemyslu, bánk a hlavných obchodníkov (37 ľudí), ktorých zvolal World Gold Council, a ktorí sa len zhodli na tom, že fixáciu cien potrebujú a ani by na nej moc toho meniť vlastne nechceli. Skoro storočie starý systém, kde sa 5 veľkých bánk dohadovalo cez telefón na výške fixu, tak mnoho zmien asi nezažije, okrem požiadavky, aby sa daný proces dial elektronicky a viac v reálnom čase. To bolo vytýkané i starej metóde, kedy to vyzerá, že údaje o fixingu zneužívali niektoré banky vo svoj prospech. Nie je sa čomu čudovať v dobre vysokorýchlostného obchodovania. Rovnako sa predstavitelia priemyslu vyjadrujú i k fixingu striebra. Každopádne už dnes sa objavujú veľmi silné hlasy o tom, že fixácia cien v Londýne, nemusí byť jedinou. Máme tu novo vznikajúce centrá pre obchodovanie zlata a to minimálne v Ázií, či na blízkom východe, ktoré môžu v krátkom období do tohto procesu vniesť trochu konkurencie, ktorá nie je nikdy zlá.
Rozdiel medzi trhom zameraným na zlato a Bitcoin určite existuje. Už len z hľadiska trhovej kapitalizácie. Trhová kapitalizácia celkového trhu so zlatom sa odhaduje niekde na úrovni 7 biliónov USD, pričom Bitcoin dnes dosahuje ako priemysel okolo 8 mld. USD. Inými slovami trh so zlatom je dnes cca o 875 krát väčší. Zaujímavosťou však je, že mnohé spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na sprostredkovanie investícií do zlata, si dnes začínajú vo veľkom predchádzať i Bitcoin. Asi najznámejším príkladom je známy investor Peter Schiff, ktorý zo začiatku zniesol Bitcoin priam pod holú zem, aby prekvapivo po určitom čase začal Bitcoin používať ako platobný prostriedok pri nákupe zlata vo svojej firme. Druhým príkladom môže byť známa postava a zlatý guru James Turk, ktorý bol rovnako zo začiatku k Bitcoinu veľmi skeptický. Jeho rodinný biznis sa však nedávno zameral na bezpečné skladovanie Bitcoinu a dokonca táto spoločnosť oznámila možnosť výmeny BTC vs. zlato vs. britská libra. A nezaostávajú ani iné spoločnosti. Napr. tie, ktoré sa zameriavajú na investície do ťažobných spoločností. Kam smerujú ich kroky? Tam, kde sa vyznajú. Do ťažby. Začínajú sprostredkovávať investície do oblasti tzv. „miningu“ ťažby Bitcoinu. Nie je sa čo čudovať. Bitcoin síce nie je zlato a ani ním nikdy nebude, avšak niektoré jeho vlastnosti ho priam predurčujú na prepojenie sa s trhom drahých kovov.
Matúš Pošvanc