Striebro, Zlato

India stále bojuje. Nedarí sa jej

indian_warIndia zvýšila dovozné clá na zlato, striebro i platinu na 10 %. Pri zlate sa zvýšil poplatok o 2 %. Vzhľadom na to, že sa časť obyvateľstva presunula k striebru, kde India zaznamenala rekordný dovoz (skoro 200 % nárast oproti minulému roku), tak sa vláda rozhodla zvýšiť dovozné clo na rovnakú úroveň, ako pri zlate. To vytvára veľmi silný priestor pre ďalšiu motiváciu pašovať drahé kovy do krajiny. To predpokladajú i viacerí pozorovatelia a zástupcovia priemyslu. Primárnym spúšťačom je pomaly začínajúca sezóna festivalov v Indii, ktorá je tradične spojená s nákupmi drahých kovov. Obchodníci predpokladajú, že ceny šperkov, vzhľadom na pašovaný tovar, porastú. Už dnes sa marža na predaj zlata v krajine výrazne zvýšila. Len na letisku v Mumbai sa podarilo polícií zachytiť od apríla do júna pašované zlato v hodnote 93 miliónov rupií (cca 1,6 milióna USD).

Vzhľadom na vojnu, ktorú vyhlásila indická vláda drahým kovom, sa Čína s vysokou pravdepodobnosťou stane číslom jedna v dovoze a spotrebe zlata v roku 2013. Podľa čínskej China Gold Association sa ťažba zlata dostane tento rok na úroveň okolo 440 ton (cca o 37 ton viac ako v roku 2012). Samotný dovoz zlata do krajiny zažíva rovnako rekordné hodnoty. V prvom polroku sa doviezlo do Číny viac ako 700 ton zlata, čo je o 246 ton viac ako v rovnakom období minulého roku.

Negatívna GOFO úroková miera nás informuje o výrazne napnutom dopyte po fyzickom kove v inštitucionálnom prostredí. O oneskorených dodávkach fyzického zlata informoval minulý týždeň i Mihir Dange, spoluzakladateľ Grafite Capital, ktorý tvrdí, že jeho firma kúpila fyzické zlato pred viac ako dvoma mesiacmi, avšak stále ho nedostali. Viac info na videu:

Podľa World Gold Council poklesne v tomto roku celkový nákup zlata zo strany centrálnych bánk. V roku 2010 sa centrálne banky stali čistými nákupcami zlata a v roku 2012 ich nákupy kulminovali na úrovni 534 ton, čo bolo 48 ročné maximum. Tento rok predpokladá WGC pokles nákupov na úrovni okolo 300-400 ton.

Silný dopyt po drahých kovoch zo strany obyvateľstva a malých investorov zaznamenáva i kanadská mincovňa Royal Canadian Mint. V druhom kvartáli roka dosiahla podľa slov ich riaditeľa „rekordný predaj strieborných Maple Leafs, ktorý nezaznamenali za ostatných 25 rokov, pričom druhým takýmto obdobím bol rok 2009.“ Na strane druhej multimiliardár John Paulson predal približne polovicu svojich podielov v zlatom ETF-ku SPDR Gold Trust. Paulson bol jeden z mála veľkých investorov, ktorí vlastnili zlato i v čase jeho poklesu – takpovediac zubami nechtami.

Nelichotivá situácia v Južnej Afrike, ktorá je sužovaná vlnou štrajkov a vysokých požiadaviek odborov na rast miezd, sa prejavila v nižšej produkcii viacerých komodít. Ťažba zlata klesla napr. medziročne o 14 %, rovnako klesala i ťažba platiny. Na strane druhej majú niektoré ťažobné spoločnosti inú stratégiu. Napr. spoločnosť First Majestic, pozastavila predaj vyťaženého striebra v druhom kvartáli roka (700 tis uncí), vzhľadom na nízku ceny kovu. Ťažiť však spoločnosť neprestala, keď zaznamenala 44 % nárast svojej ťažby. Avšak k predaju striebra pristúpi podľa jej slov, až po zlepšení cenových podmienok.

Matúš Pošvanc

Pozor neprehliadnite !!!!

Konferencia Budúcnosť peňazí 2.0. Vystúpi na nej svetoznámy komentátor James Rickards, autor knihy Currency Wars. Viac info na www.buducnostpenazi.sk. Získajte až 40 % zľavu z poplatku do 26.8.2013 – zadajte zľavový kód UPNER. Neváhajte prihláste sa!

UPNER_plagat_stranka

Tagged

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár