Manipulácia cien, Striebro, Zlato

Fyzický trh a „papierový“ trh drahých kovov – 1. časť

Nadšenci manipulačných teórií upozorňujú na významný rozdiel medzi týmito trhmi. Na jedom sa obchodujú reálne tehly. Na druhom tzv. „papierové“ kontrakty. Prvý z nich má byť plnohodnotný. Druhý ten „zlý“. Teória hovorí, že kontakty nie sú kryté a že si ich vedia tzv. bullion banky vytvoriť koľko len chcú a týmto spôsobom manipulujú ceny smerom dole. V prospech elít.

Čo na teóriách nesedí?

Prečo to elity robia. Jeden názor je, že kvôli tomu, že chcú nakúpiť ešte lacno. Lebo za chvíľu bude už zlato drahé. Problém je, že cena padala dlhodobo. Neboli elity spokojné s nižšou cenou? Musela byť ešte nižšia? Prečo nenakúpili hneď, keď chceli prepad ceny? Už tu je vidno sugescia argumentácie, že zlato musí ísť len hore a elitiy to vraj vedia. Realita po roku 2012 bola však úplne iná.

Papierový trh musí nevyhnutne skolabovať. Akonáhle sa dostatok hráčov rozhodne požiadať o dodávku zlata, tá sa neuskutoční. Nuž opätovne realita nás presvedčuje o niečom inom. Comex stále žije. Londýn rovnako. Protiargument je, že nikto nechce požiadať o dodávku, pretože všetci hrajú túto hru. Avšak ako veľmi je pravdepodobné, že by to v „džungli“ špekulantov nikto nevyskúšal, ak by bolo takto ľahké zarobiť a vyhnať ceny do nebies?

Samotné limity trhu so zlatom. Je síce pravda, že na trhu môžu vzniknúť tzv. nahé kontrakty (naked) a napr. do 6 % obchodov na COMEXe sa z času na čas vyskytujú aj kontrakty, ktoré nemajú prísne pravidlá. Systém je však „strážený“ nielen pravidlami, ale i samotným zlatom, ktorého nie je neobmedzené množstvo. Ak by aj chceli, banky si by si nemohli dovoliť vytvárať nekryté kontrakty donekonečna. Zlata je naozaj málo.

Nezažívame nedostatok zlata. Ak cena dlhodobo padá, prečo sa na trhu objavuje stále fyzické zlato? Nemalo by byť predsa práve prostredníctvom manipulácie skupované elitami? Prečo nezažívame nedostatok zlata? Realita ukazuje iné, ako by sme mali vidieť.

Čo na teóriách sedí?

Zlato nemôže mať hodnotu 10, 20 či 50 tis. USD za uncu. Akonáhle by zlato takto posilnilo, súčasný finančný systém by zažíval extrému mieru nedôvery. V záujme centrálnych bánk je, aby nebolo zlato v hľadáčiku obyvateľstva. Centrálne banky preto na tomto trhu pôsobia. A veľké banky sú ich sprostredkovatelia, za čo ich však obviňovať netreba. Oni nie sú iniciátori intervencií. Centrálne banky zároveň nepôsobia tak, ako si mnohí komentátori myslia, t.j. cez nekryté kontakty, skôr požičiavajú zlato. Kedy? Dá sa predpokladať, že skôr v časoch, kedy je trh napätý. Avšak nie je vylúčené, že i v časoch relatívneho pokoja.

Detailne o týchto témach píšem vo svojej knihe „Mrcha“ zlato. Netvrdím zároveň, že žiadna manipulácia neexistuje. Centrálne banky sú hlavnými podozrivými. Nie však bullion banky. Aspoň zatiaľ nie.

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →