Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy výrazne posilnili

Za ostatné dva týždne si drahé kovy výrazne polepšili. Platí to hlavne pre striebro. Zlato ešte predminulý týždeň dosahovalo hodnotu okolo 1280 USD, aby začiatkom tohto týždňa posilnilo na 1340 USD. Okolo tejto hranice sa držalo do stredy, aby následne posilnilo až na úroveň 1370 USD. Striebro posilnilo rovnako, dokonca v pomere k zlatu výraznejšie. Ešte predminulý týždeň sa striebro obchodovalo okolo 19,6 – 19,8 USD, aby následne prekonalo hranicu 20 USD. Už v pondelok sa obchodovalo nad 21 USD a v priebehu týždňa sa dostala cena kovu mierne nad úroveň 23 USD.   Piatkové obchodovanie bolo v podobnom trende, ako po celý týždeň. Drahé kovy opätovne mierne poslinili.

Cena zlata nakoniec uzavrela na úrovni 1377,2 USD, čo bolo o 62,5 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra sa poskočila nakoniec na 23,25 USD, a stúpla o 2,7 USD. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 59,23 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 59,23 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 63,98). To znamená, že tento týždeň si striebro oproti zlatu výrazne polepšilo. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) ukončil na úrovni 271,14 a v porovnaní s minulým týždňom stúpol o 30,9 USD. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 109,27 a rovnako stúpol o 11,61. Krátke koncentrované pozície veľkých bánk (stávka na pokles ceny) na COMEXe sa minulý týždeň zvýšili výrazným spôsobom na striebre a dostali sme sa opätovne na hranici spred 15 týždňov. Na zlate veľké banky rovnako svoje pozície zvýšili, avšak nie takým výrazným spôsobom, ako pri striebre.

Ceny drahých kovov výrazne rástli. Treba povedať, že po dlhej dobe. Hlavný dôvod neexistuje. Je to skôr komplex viacerých správ počnúc nepokojmi v Egypte, cez opätovné vyjadrenia niektorých predstaviteľov FEDu o neskončení uvoľnenej politiky, či špekulovaní o tom, že FED nedosiahne stanovený inflačný cieľ. Zároveň na ceny vplývalo oslabovanie amerického dolára, ako aj výrazné pnutie na trhu so zlatom, kde stále prevláda negatívna GOFO miera. Viacerí komentátori upozorňujú na stále viditeľný, neutíchajúci a silný dopyt po žltom kove z Ázie. Striebro však výrazne prekonávalo zlato. Pomer cien z 1 ku 67 pred dvoma týždňami už dávno nie je realita a posun na úroveň 1 ku 59 je výrazný. Striebro pravdepodobne profitovalo z vyššieho dopytu z Indie, ktorá mala uvalené vyššie reštrikcie na žltý kov a tamojšie obyvateľstvo siahlo po druhej najbližšej alternatíve.

Stále máme negatívnu GOFO (goldforwad rate) úrokovú mieru na 1 – 2 a 3 mesačnej úrovni. Už 30 dní. To sa nezopakovalo už veľmi dávno. Pred minulý týždeň bola negatívna i 6 mesačná GOFO miera a to sa zopakovalo i tento piatok. Tá indikuje výrazný stres na londýnskom fyzickom trhu so zlatom. Znamená, že niekto nevyhnutne potrebuje požičať zlato, ktoré však druhá strana, ktorá ho má (alebo by ho mala mať), požičať nechce, resp. chce za to prirážku. Inštitucionálne prostredie začína byť napnuté. Dôvodom je veľmi pravdepodobne výrazný dopyt po fyzickom kove z Ázie.

Vyzerá to, že sme sa pomaly odlepili od dna. Ceny sa výrazne posilnili a striebro už dávno nezažilo taký cenový nárast. Optimizmus nikdy neuškodí. Na strane druhej treba byť opatrný v tom zmysle, že ak by sme zažili náznak akejkoľvek globálnej recesie, tak je veľmi pravdepodobné, že sa pomer zlata a striebra môže opätovne výrazne zvýšiť. Na najbližšie obdobie sa však dá rátať s dobrou podpornou hranicou pri zlate okolo 1340 USD, s potenciálom rastu na 1525 USD. Pre striebro je dôležité preklenúť hranicu 26 USD, pre podporu ďalšieho silného rastu ceny. Pokles ceny, však rovnako nie je vylúčený.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_33

gold_33

silver_33

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Pozor neprehliadnite !!!!

Konferencia Budúcnosť peňazí 2.0. Vystúpi na nej svetoznámy komentátor James Rickards, autor knihy Currency Wars. Viac info na www.buducnostpenazi.sk. Získajte až 40 % zľavu z poplatku do 26.8.2013 – zadajte zľavový kód UPNER. Neváhajte prihláste sa!

UPNER_plagat_stranka

 

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár