Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy sa držali

Začiatkom týždňa sa primárne oslabovalo zlato. To si namierilo k 1280 – 1285 USD, kde sa držalo aj v utorok. Striebro nepadalo až tak prudko a skôr sa držalo okolo úrovní 19,7 – 19,9 USD. V stredu sa zlato vrátilo na chvíľu k 1295 USD a striebro si na určitý čas opätovne vyskúšalo, ako sa mu páči nad 20 USD. To však netrvalo dlho a následne oba drahé kovy prepadli. V piatok oba drahé kovy rástli. Avšak rozdielne. Zatiaľ čo si zlato svoj nárast udržalo, striebro nakoniec kleslo.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1302,3 USD, čo bolo o 7,4 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na 19,9 USD, čo bolo o 0,13 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je úrovni 65,28. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 226,41 (mierne vzrástol). XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 93,3 USD.

Pri dôvodoch okolo vývoja cien drahých kovoch nie je moc čo dodať, oproti argumentom z minulého týždňa. Na situáciu okolo Ukrajiny si trhy už zvykli, doznievali informácie zo zasadnutia monetárnej komisie FEDu, kde sa spomenulo, že od roku 2015 by mohli byť vyššie úrokové sadzby. Pondelkové vystúpenie prezidentky FEDu, kde hovorila o podpore trhu práce si trhy s drahými kovmi moc nevšimli. Čo sa mierne zmenilo je záujme o drahý kov v Číny. Na burze v Šanghaji sa zlato na okamžité doručenie začiatkom týždňa obchodovalo s menšou zľavou, ako pred týždňom. Koncom týždňa sa už obchodovalo zlato s prirážkou oproti fixu v Londýne. Vyzerá to, že nižšie ceny opätovne nalákali investorov v Číne ku kúpe zlata. Rovnako o tom svedčí i negatívna GOFO úroková miera na londýnskom trhu, ktorá sa vo štvrtok i v piatok opätovne dostala na svojej jednomesačnej úrovni do negatívneho teritória. To svedčí o zvýšenom dopyte po drahom kove a určitom strese na londýnskom trhu s fyzickým kovom. Piatkové obchodovanie bolo ovplyvnené primárne zverejnením dát z amerického trhu práce. Tie boli nižšie ako očakávania trhu. Zlato si to preto zamierilo strmo hore.

Podľa Deutsche Bank sa bude cena zlata pohybovať do konca roku v rozmedzí od 1200 do 1250 USD a pod hranicou 1300 USD ju budú držať údaje z USA, silnejúci dolár a nižšie úrokové miery na americké dlhopisy.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_14_14

gold_14_14

silver_14_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matus Pošvanc

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár