Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy reagovali primárne na FED

V pondelok sme boli opätovne svedkami mierneho posilnenia cien oboch drahých kovov. Striebro atakovalo hranicu 20,2 USD a zlato sa snažilo dotknúť 1340 USD. Utorok bol následne pokojný obchodný deň. Trhy čakali na stredu. V stredu sa zlato prepadlo až k hranici 1310 USD, aby následne opätovne posilnilo na 1330 USD. Striebro sa dosalo k 19,4 USD, pokúsilo sa prekonať spätne 20 USD, avšak nakoniec skončilo pod touto cenovou úrovňou. Piatkové ranné obchodovanie bolo negatívne. Počas dňa však oba kovy poskočili a reagovali na dáta z trhu práce v USA.

Cena zlata nakoniec uzavrela na úrovni 1313,5 USD, čo bolo o 20,3 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra sa mierne prepadla pod 20 USD, a klesla o 0,1 USD a je na úrovni 19,89 USD. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 66,04 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 66,04 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 66,72). To znamená, že tento týždeň si striebro oproti zlatu mierne polepšilo. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) ukončil na úrovni 234,78 a v porovnaní s minulým týždňom klesol o 20,98 USD. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 94,19 a rovnako klesol o 6,69. Krátke koncentrované pozície veľkých bánk (stávka na pokles ceny) na COMEXe sa minulý týždeň znížili ako na zlate, tak i pri striebre. Veľké banky zároveň držia rekordne vysoké stávky na rast ceny. Platí to hlavne pri zlate.

Hlavnou príčinou za poklesom cien drahých kovov v strede týždňa treba hľadať v o niečo lepších ekonomických dátach primárne z USA, keďže je dnes cena drahých kovov určovaná práve tam. Mali sme vyšší rast HDP než boli očakávania (1 % vs. 1,7 %). Na strane druhej sa už FED tradične vyjadril, ako sa hovorí nemastno a neslano. Správa zo zasadania tamojšej monetárnej komisie nepreukázala, že by FED plánoval v septembri obmedziť nákupy dlhopisov, aj keď sentiment trhu je dnes nastavený na to, že v septembri by takéto oznámenie prísť mohlo. Avšak ja osobne ho neočakávam. Mierne tomu nasvedčuje i fakt, že jedine prezident kansaského FEDu prejavil znepokojenie o nízkych sadzbách a vyššej inflácii. Piatkový rast cien bol naopak spôsobený negatívnymi správami z amerického trhu práce, kde počet nových pracovných miest nenaplnil očakávania trhu.

Ako som písal už predchádzajúce tri týždne, stále máme negatívnu GOFO (goldforwad rate) úrokovú mieru. Tá indikuje výrazný stres na londýnskom fyzickom trhu so zlatom. Znamená, že niekto nevyhnutne potrebuje požičať zlato, ktoré však druhá strana, ktorá ho má (alebo by ho mala mať), požičať nechce. Inštitucionálne prostredie je výrazne napnuté. Dôvodom je pravdepodobne výrazný dopyt po fyzickom kove z Ázie.

GOFO je negatívna už viac ako 20 dní na 1, 2 a 3 mesačnej úrovni. Veľmi neobvyklé a daná situácia sa zopakovala len pár krát za ostatných 14 rokov. Vždy vtedy, keď boli zaznamenané výrazné dná na trhu s drahými kovmi. Máme dno za sebou? Je to možné i vzhľadom dnes na najvyššie stávky veľkých bánk na rast ceny zlata od roku 2001. Striebro pozor. Jeho pomer voči zlatu je dosť vysoký a pri náznaku akejkoľvek globálnej recesie sa tento pomer môže výrazne zvýšiť. 1 ku 100 by nebolo prekvapením.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_31

gold_31

vyvoj_zlato_31

silver_31

vyvoj_striebro_31

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

 

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár