Striebro, Zlato

Drahé kovy opätovne vyššie

V pondelok sa zlato celkom rozbehlo a atakovalo hranicu 1265 USD. Pri striebre bol podobný scenár. Ďalší deň bolo obchodovanie pokojné a väčšie cenové zmeny sa udiali až v stredu, kedy zlato atakovalo dôležitú hranicu 1270 USD a striebro sa na chvíľku prehuplo nad 20 USD. Avšak hneď následne sa oba drahé kovy prepadli na pôvodné hranice. Zlato si to namierilo k 1250 a striebro k 19,8 USD. V piatok zlato i striebro posilnili, čo bol dôsledok čakania na údaje z amerického trhu práce.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1267,1 USD, čo bolo o 21,2 USD viac ako minulý týždeň, avšak skoro rovnako ako pred dvoma týždňami. Cena striebra uzavrela na rovných 20 USD. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 63,36 a zmena bola priaznivejšia pre striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 218,58. XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 92,22 USD. Údaje z COMEXu ukazujú výraznejšie zníženie stávok na pokles ceny pri striebre a mierne zvýšenie počtu stávok na pokles ceny na zlate.

Rast cien sa dá pripísať nervozite na rozvojových trhoch, ako aj na akciovom trhu, ktoré je spôsobené rozhodnutím FEDu o znížení nákupu dlhopisov. Zároveň sa pod cenové pohyby podpísali i obavy o globálny rast. V piatok sa očakávali dáta z amerického trhu práce. Tie boli opätovne výrazne pod očakávania trhu. Ceny drahých kovov niekoľko sekúnd pred zverejnením dát vyskočili, aby následne skorigovali. Avšak údaje z trhu práce následne potlačili cenu drahých kovov vyššie.

Dopyt po fyzickom kove z Číny sa mierne ustálil a to vzhľadom na oslavy čínskeho nového roku a rast cien zlata v lokálnych menách vzhľadom na ich oslabovanie voči americkému doláru. Určite však nevychladol, pretože aj keď zažívame mierny dolárový nárast cien žltého kovu, tak sa nám tento týždeň opätovne objavila negatívna GOFO úroková miera, ktorá naznačuje stres na fyzickom trhu v Londýne. Tá bola ostatné obdobie práve spojená s dopytom po žltom kove z Ázie. Akcie ťažiarov tento týždeň mierne klesali. Pomer zlata a striebra sa stabilizoval mierne pod úrovňou 1 ku 64. Stále je treba počítať i s tou možnosťou, že striebro môže oproti zlatu klesnúť. Či to bude len pomerovo, alebo uvidíme aj nižšie dolárové ceny sivého  kovu, môžeme len špekulovať. Pre zlato stále platí, že kým sa nedostane cez 1270 USD a neusadí sa nad touto hranicou, je z krátkodobého hľadiska zbytočné špekulovať o zmenách súčasných cenových hladín. Avšak hlavným signálom pre žltý kov by bola neistota na trhoch.

Matúš Pošvanc

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár