Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy opätovne posilnili

Zo začiatku týždňa mali drahé kovy namierené smerom nadol. Nie výrazne, ale nadol. Striebro stratilo 60 centov a zlato 15 USD. Streda nebola výnimka a drahé kovy opätovne oslabovali. Zlato sa mierne dotklo hranice 1355 USD, potom však posilnilo. Striebro sa však dostalo pod 23 USD. Vo štvrtok však oba drahé kovy posilnili a opätovne nabrali dych, aby sa dostali na hranice 1375 USD pre zlato a nad 23 USD pre striebro. Piatkové obchodovanie prekvapilo a ceny výrazným spôsobom stúpli. Zlatu sa však nepodarilo nakoniec uzavrieť nad 1400 USD; striebro skončilo nad 24 USD.

Cena zlata nakoniec uzavrela na úrovni 1397,8 USD, čo bolo o 20,60 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na 24,08 USD, a stúpla oproti minulému týždňu o 0,83 USD. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 58,05 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 58,05 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 59,23). To znamená, že tento týždeň si striebro oproti zlatu opäť polepšilo. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) ukončil na úrovni 272,64 a v porovnaní s minulým týždňom stúpol o slabých 1,5 USD. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 111,39 a rovnako stúpol o 2,12. Krátke koncentrované pozície veľkých bánk (stávka na pokles ceny) na COMEXe sa minulý týždeň opätovne zvýšili na striebre i na zlate.

Nedá sa povedať, žeby ceny drahých kovov nereagovali na správy z FEDu. Očakávania trhu dva dni pred zverejnením tzv. „minutes“, resp. záznamu z rokovania monetárnej komisie FEDu, boli nastavené na to, že sa investori konečne dozvedia plány FEDu ohľadne mesačného nákupov dlhopisov. Avšak okrem klasických poznámok o tom, že FED musí dôsledne pozorovať, čo sa na trhu deje a ako sa vyvíja ekonomika, sme sa podľa môjho názoru nedozvedeli opätovne nič. Konkrétne sa komisia zhodla na tom, že ukončiť program nákupu by bolo predčasné a za jeho zníženie bol jediný člen. Pritom sa niekoľko z členov vyjadrilo, že treba byť trpezlivý a niekoľko ďalších, že by sa o niečo možno mohlo ubrať v nákupoch v blízkej budúcnosti. Čo z toho vyplýva si môžete akurát tak len domýšľať. Zlato i striebro po zverejnení záznamu kleslo, ale následne opätovne kovy posilnili. Za držaním cien bolo možné vidieť stále výrazný dopyt po fyzickom kove z Ázie. V piatok reagovali drahé kovy na negatívne správy z trhu nehnuteľností v USA.

Stále máme negatívnu GOFO (goldforwad rate) úrokovú mieru na 1 – 2 a 3 mesačnej úrovni. Už 35 pracovných dní. Tento týždeň bola negatívna i 6 mesačné GOFO miera. Inými slovami stres na fyzickom londýnskom trhu je stále evidentný. Dôvodom je veľmi pravdepodobne výrazný dopyt po fyzickom kove z Ázie.

Vyzerá to, že sme sa pomaly odlepili od dna. Vyššie ceny zlata dokonca začínajú predpovedať i veľké banky, ako je J.P. Morgan a Bank of America, čo je pre drahé kovy dobrý signál. Cena zlata zároveň prekonala 100 dňový cenový kĺzavý priemer, čo môže na trh prilákať ďalších nákupcov a psychologicky tak podporiť rast ceny. Ceny sa teda zatiaľ držia, avšak stále treba byť opatrný voči výraznému optimizmu pri striebre, ktoré je dnes primárne priemyselným kovom, náchylným na negatívne správy voči vývoju globálnej ekonomiky. Na strane druhej je dnes dopyt po sivom kove stále silný, ako zo strany priemyslu, tak i zo strany investorov, čo podporuje rast ceny. Uvidíme teda, čo sa bude diať v najbližšom období.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_34

gold_34

silver_34

Zdroj: upner.com, kitco.com

Pozor neprehliadnite !!!!

Konferencia Budúcnosť peňazí 2.0. Vystúpi na nej svetoznámy komentátor James Rickards, autor knihy Currency Wars. Viac info na www.buducnostpenazi.sk. Získajte až 40 % zľavu z poplatku do 02.09. 2013 (akcia je predĺžená) – zadajte zľavový kód UPNER. Neváhajte prihláste sa!

UPNER_plagat_stranka

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár