Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy opätovne posilnili

Ešte na ázijských trhoch začiatkom týždňa drahé kovy posilnili. Zlato prekročilo hranicu 1310 USD a striebro sa prehuplo cez 20 USD. Oba kovy sa okolo týchto hraníc následne pohybovali. Ďalší deň mierne klesali, aby sa opätovne v stredu vrátili k týmto hraniciam. Štvrtok atakovalo zlato hranicu 1325 USD a striebro sa snažilo prekonať 20,4 USD. Obom sa to však nepodarilo. Piatkové obchodovanie bolo v celku pokojné.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1318,4 USD, čo bolo o 16,1 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na 19,96 USD, čo bolo o 0,01 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je úrovni 66,05. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 225,57 (mierne klesol). XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 92,55 USD (mierny pokles).

Hlavným ťahúňom, ktorý stál za rastom cien drahých kovov bol zverejnený záznam z rokovania monetárnej komisie FEDu, tzv. „minutes“. Tie ukázali, že viacerí predstavitelia komisie nie sú naklonení k zvyšovaniu základných úrokových miera a k utiahnutejšej monetárnej politike zatiaľ najdôležitejšej centrálnej banky na svete. Predchádzajúce vyjadrenia niektorých predstaviteľov FEDu skôr naznačovali, že sa politika banky zmení a že sa úrokové miery budúci rok zvýšia. Druhým faktorom za rastom cien boli opätovne slovné prestrelky medzi Ruskom a západnými mocnosťami, ktoré sa týkali diania na Ukrajine.

Čo sa zmenilo je opätovná negatívna GOFO úroková miera, ktorá svedčí o nedostatku fyzického kovu na medzibankovom trhu v Londýne. Tá bola negatívna skoro po celý týždeň na svojej jednomesačnej úrovni. Opätovne môžeme teda očakávať bombastické štatistiky týkajúce sa dovozu zlata do Ázie, ktorá s vysokou pravdepodobnosťou za týmto stavom stojí. Čo sa týka predikcií, tak tento týždeň o zlate hovorila banka Morgan Stanely, ktorá dnes zlato považuje za poslednú komoditu, do ktorej by sa oplatilo investovať. Ich výhľad ceny je 1219 USD pre tento rok. Medzi hlavné dôvody súčasného rastu vidí Morgan Stanely skôr napätú politickú situáciu, ktorá podľa jej predstaviteľov pominie. Rovnako negatívne boli naladení i analytici zo zlatého priemyslu. Tí na konferencii v Dubaji odhadovali cenu žltého kovu na tento rok v okolí 1350 USD za uncu.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_15_14 silver_15_14 gold_15_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár