Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Drahé kovy nikto nechce

Už počas minulých týždňov drahé kovy spadli na nové minimá. Nebolo tomu inak ani tento týždeň. Zlato sa tak lacno neobchodovalo od roku 2010. Striebro rovnako utrpelo výrazné straty; aj relatívne voči zlatu, kedy sa jeho pomer v priebehu týždňa pohyboval aj na úrovni cez 1 ku 75. Počas prvých dvoch dní týždňa sa zlato pohybovalo okolo 1165 – 1170 USD, striebro oscilovalo okolo 16 USD. V stredu však prišla silná rana. Zlato padlo pod 1140 a striebro sa prepadlo k 15,2 USD. Do konca týždňa sa následne toho už veľa neudialo. V piatok sa ceny oboch drahých kovov spamätali z celotýždňovej letargie.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1178,5 USD, čo bolo nakoniec len o 5,6 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 15,83 USD, čo bolo o 0,35 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol úrovni 74,45 čo znamená, že tento týždeň sa nedarilo relatívne viac striebru. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 164,54. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 69,04.

Drahé kovy už nikto nechce. Aspoň tak to môže vyzerať pri letmom pohľade na trhy. Cena na zlate klesla v stredu o ďalších 20 USD po tom, ako bolo v priebehu pár minút zobchodovaných 40 ton zlata vo forme kontraktov. Hlavné cenové pohyby sa diali v skorých ranných hodinách a vyzerá to, že nejaký market maker sa rozhodol posunúť cenu dole. Zdá sa, že cena padala ešte ako dôsledok minulotýždňového rozhodnutia FEDu o ukončení nákupu dlhopisov a vzhľadom na signály o „sile“ ekonomiky USA. O zotavení sa však dá stále pochybovať, vzhľadom na pozitívne i negatívne ekonomické správy či už z trhu práce, sektora nehnuteľností, či rastu HDP. Uvidíme, ako dlho tento optimizmus vydrží. ECB ani Bank of England tento týždeň zásadne neprekvapila. Prekvapením bolo minulotýždňové rozhodnutie Bank of Japan o zvýšení nákupu vládnych dlhopisov o 10 až 20 biliónov jenov. Čo v tejto súvislosti treba spomenúť je to, že Japonsko začína explicitne a priamo monetizovať svoj dlh. BoJ plánuje totižto kupovať vládne dlhopisy od 8 – 12 biliónov jenov mesačne, pričom Ministerstvo financií Japonska bude predávať mesačne dlhopisy za 10 bil. jenov. Ako dlho sa dá táto politika realizovať je ťažko odhadnúť, avšak história pozná príklady, kedy sa to vymkne z rúk. Uvidíme. Japonsko by však malo byť určite na radare každého investora, pretože práve odtiaľ môže prísť tzv. čierna labuť.

Fyzický dopyt po zlate pri takomto poklese ceny výrazne vzrástol. Na zlate máme dočasnú bakwardáciu. Zároveň zažíva stres i fyzický trh v Londýne, o čom svedčí vývoj GOFO úrokovej miery. Tá dosahuje výrazné negatívne úrovne. GOFO bola vo štvrtok negatívna na mesačnej, dvoj, troj a dokonca aj na šesť mesačnej úrovni, pričom zo stredy na štvrtok bol posun veľmi výrazný. Jav, ktorý sme tu nemali už veľmi dávno. Podobná situácia bola len v 2001. Pravdepodobne budú za tým nákupy fyzického kovu od obchodníkov z Ázie. Zaujímavý je zároveň i posun pomeru zlata a striebra. Tento týždeň sme zažili stav aj nad 1 ku 75. Dosiahneme 1 ku 80? Nečudoval by som sa. Samozrejme s tým, že cena zlata vzhľadom na výrazný dopyt po fyzickom kove by nemusela ďalej klesať, pričom pri striebre je potenciálny pokles stále na programe dňa.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_45_14 gold_45_14 silver_45_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár