Prehľad týždňa

Drahé kovy boli opätovne dole

Predminulý týždeň sme opätovne zažili výrazný prepad cien drahých kovov. Zlato spadlo z 1327 USD na 1293 USD v priebehu jedného dňa. Striebro si to namierilo k 19,5 USD. Tento týždeň bol opätovne jeden z tých viac klesajúcich. Zlato sa dostalo pod 1280 USD a striebro padlo i k 19,20 USD. Zlato bolo v utorok opätovne  pod 200 dňovým kĺzavým priemerom a dosahovalo dvojmesačné minimá. Vo štvrtok sa ceny drahých kovov značne spamätali. Zlato sa pokúsilo atakovať 1300 USD a striebro 20 USD, avšak následne sa ceny ustálili pod týmito hranicami. V piatok zlato prekročilo hranicu 1300 USD a dostalo sa nad svoj 200 dňový pohyblivý priemer. Aj tento krát striebro kopírovalo zlato, aj keď sa nedostalo cez 20 USD.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1303,8 USD, čo bolo o 9,9 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na 19,72 USD, čo bolo o 0,19 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je úrovni 66,12. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 228,75 (mierne stúpol). XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 93,31 USD (mierne stúpol).

Za negatívnym vývojom cien zlata striebra za ostatné dva týždne stálo hlavne to, že investori neveria tomu, že by sa situácia na Ukrajine vyhrocovala. Aspoň zatiaľ nie. Bez ohľadu na doslova „hromadu“ správ o rôznych militantných aktivitách na východe krajiny, trhy na dianie nereagovali. Skôr sa upriamili na mierne pozitívne dáta a z amerického trhu, ktoré stáli primárne za situáciou spojenou s poklesom cien zlata a striebra. Vo štvrtok však drahé kovy zas posilnili vzhľadom na negatívne správy spojené s rastom nezamestnaných v USA.

Nižšie ceny však spôsobujú opätovne prerastajúcu nervozitu na trhu s fyzickým zlatom, kde negatívna GOFO úroková miera svedčí o nedostatku fyzického kovu na medzibankovom trhu v Londýne. Tá bola negatívna po celé ostatné dva týždne a dokonca sa v jeden deň prehupla do negatívneho teritória i na jej 6 mesačnej úrovni. Ázia pravdepodobne opätovne skupuje čo sa dá na fyzickom trhu, pri výhodnejších cenách ako pred dvoma týždňami. Čo sa týka predikcií, tak tento týždeň o zlate hovorila banka Goldman Sachs, ktorá očakáva pre tento rok zlato na úrovni 1050 USD. Jediné, čo by banku donútilo k zmene predikcie, by bol výrazne nižší rast HDP v USA. Podľa prieskumu Thomson Reuters/GFMS sa bude cena zlata tento rok pohybovať okolo úrovne 1225 USD pre tento rok a bude smerovať nižšie v ďalšom roku. Predikcia ceny je tak o 13 % nižšia ako bola na rok 2013. Vyzerá to, že týmto predikciám sa najviac tešia v Číne.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_17_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár