Bitcoin, Striebro, Zlato

Dolár prestaneme prijímať do konca roku 2016

Dolár prestaneme prijímať do konca roku 2016“ To aspoň vyhlásil jeden predajca drahých kovov z USA. Spoločnosť sa zaoberá predajom drahých kovov a od roku 2016 ich chce ponúkať výlučne za kryptomeny – primárne bitcoin. Celkom zaujímavý a aj keď nie prekvapivý krok. Predstavitelia spoločnosti totižto veria, že dolár bude v najbližšom období výrazne strácať na hodnote. Spoločnosť tvrdí, že je len otázkou času, kedy nebude mať o dolár nikto záujem a na tú dobu sa chce pripraviť práve prostredníctvom prijímania platieb v kryptomene. Na vyjadrenia toho, že niektoré spoločnosti začali prijímať bitcoin ako spôsob platby sme už zvyknutí, avšak toto vyjadrenie je prvým svojho druhu.

Dopyt z Ázie po drahých kovoch stále existuje, aj keď sa viacerí sťažujú na to, že nerastie. Uvidíme, aký bude druhý polrok 2014. K vyššiemu dopytu by mohol prispieť fakt, že v Číne získali ďalšie tri banky licenciu na to, aby mohli dovážať zlato do krajiny. Celkovo môže v Číne dovážať zlato 15 spoločností. Avšak ako môžeme vidieť, voľným trhom so zlatom to určite nazvať nemôžeme. Čínsky predstavitelia stále uvažujú o tom, že by sa práve oni mohli stať novým centrom pre určovanie fixu pre cenu zlata. Avšak ako sme písali už minule, bude to hlavne závisieť od toho, aké vysoké transakčné náklady bude ponúkať Londýn. V prípade, že budú nízke, je pravdepodobnosť nového centra na stanovovanie fixácie cien zlata minimálna. Podľa predstaviteľov World Gold Council by sa zároveň do Indie malo doviesť do konca roka minimálne ďalších 455 ton zlata vzhľadom na festivalovú sezónu. Je to však len odhad, ktorý bol už v priebehu roka raz revidovaný. Dopyt Indie po zlate stagnuje vzhľadom na sankcie uvalené na dovoz zo strany indickej vlády. Faktom však je, že časť dovozu je kompenzovaná cez čierny trh.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Matúš Pošvanc

Tagged , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár