Zlato

Čína ani necekne

Koľko zlata má Čína? Jeden Švajčiar predal 1300 ton zlata.

Množstvo zlata, ktoré oficiálne vlastní Čína sa dnes len odhaduje. Každopádne existujú viaceré indície o tom, že dnes sa Čína snaží o ukotvenie svojho Yuanu/Renminbi ako novej rezervnej meny. O tom niet pochýb, i v kontexte toho, že uzavrela viacero medzinárodných menových swapových dohôd s krajinami, ako je Japonsko, Brazília, Irán, Austrália, či Južná Afrika a ďalšími. Keď však chce prebrať hegemóniu nad, podľa môjho názoru už strateným dolárom, musí mať zlato. Veľa zlata. Naposledy však svoje zásoby zverejnila v roku 2009. To mala 1054 ton zlata. To, čo bolo nezvyklé, bolo oznámenie množstva zlata po 6 rokoch, počas ktorých, ako sa hovorí, necekla ani slovo. A jazyk za zubami drží dodnes.

Dnes môžeme len odhadovať oficiálne rezervy krajiny. Podľa niektorých zdrojov sa uvádza, že čínske obyvateľstvo a zároveň vláda má približne 6 436 – 7 436 ton zlata, t.j. 0,15 unce na osobu. V porovnaní s Indiou je to inak málo. V Indii sa predpokladá, že obyvatelia a vláda majú približne 18 000 ton žltého kovu, čo je približne 0,47 unce na obyvateľa.

Čína je však zároveň veľký producent zlata. To je fakt, avšak opätovne sa jej produkcia len odhaduje a to z toho dôvodu, že mnohé z baní vlastní napr. armáda, iné sú štátne a nezverejňujú svoju produkciu. Každopádne sa odhaduje, že Čína vyprodukovala približne 1136 ton zlata za obdobie 2009 – 2012 a doviezla do krajiny určite viac ako 1000 ton zlata (august). Pričom však len do konca tohto roku sa predpokladá, že dovezie 750 ton žltého kovu.

Ako teda odhadnúť, koľko zlata vlastní oficiálne Čína? V prvom rade by sme mali uvažovať nad niekoľkými faktormi. Po prvé, Čína pokračuje vo svojej stratégii nezverejňovania informácií. Po druhé, je jasné, že má chuť prevziať ekonomickú moc nad svetom. To je možné práve cez rezervnú menu. Viacero krokov už urobila – medzinárodné swapové dohody. Po tretie si je podľa nás jednoznačne vedomá problémov západného sveta: striktne odmieta dlhopisy periférie EU, a síce udržiava svoju expozíciu na amerických dlhopisových trhoch, ale nie je určite nadšená ich kupovaním. Po štvrté, sú to vyjadrenia oficiálnych predstaviteľov politbyra, o úlohe zlata v ekonomike, ktoré by sme nemali prehliadať. Po piate, sú to správy od viacerých investorov, ktorí informovali o tom, že mnohé LMBA tehly (400 uncové) boli kúpené v Londýne, a následne boli pretavené na 1 kg tehly s oficiálnym čínskym znakom.

O tom, že západný svet sa zbavuje značného množstva zlata sa rapoce kade tade. Jedným z príkladov, je i tento švajčiarsky obchodník, ktorý si vo svojom linked in profile napísal, že predal 1300 ton švajčiarskeho zlata:

Zdroj: Zerohedge

Po zverejnení jeho profilu na portáli zerohedge však svoj profil deň na to zmenil:

Zdroj: Zerohedge

To sú predpoklady. Teraz skúsme dať dokopy čísla a môžeme použiť odhady, ktoré realizoval Bron Suchecki  z Perth Mint. Podľa jeho názoru má Čína oficiálne (teda Čínska národná banka) približne 1560 ton. Vychádza z predpokladu, že Čína doviezla do krajiny za obdobie 2009 – 2012 približne 800 ton zlata a vyprodukovala približne 1136 ton zlata, s tým, že z tohto množstva rovnako ako medzi rokmi 2003 – 2009 dala do svojich rezerv 26%, t.j. 1560 ton.

Nezabúdajme však na značne zmenenú situáciu od roku 2009 a zároveň na zmenu postoja Číny k zlatu. Preto je na mieste predpokladať, že daných 26 % je minimum toho, čo sú oficiálne čínske rezervy a dá sa predpokladať, že skutočné číslo je určite vyššie. Aké? Uvidíme. Pravdepodobne už čoskoro.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Spracoval Matúš Pošvanc

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár