Striebro, Zlato

Ázia ako zlaté obchodné centrum

Ázia stále deklaruje, že sa má záujem stať sa hlavným centrom obchodu so zlatom a zmeniť tak dnešnú dominanciu New Yorku a Londýna. Zatiaľ tomu moc nádejí netreba dávať, avšak viaceré kroky naznačujú, že smer je jednoznačne daný. Čína otvorí svoju medzinárodnú zlatú burzu v Šanghajskej voľnej obchodnej zóne už onedlho, Singapurská burza síce mešká s uvedením 25 kg kontraktov na trh a výnimkou nie je ani Thajsko, ktoré uvažuje o podobnom finančnom produkte.

Iránci si s obľubou kupujú zlato a uchovávajú ho doma. Aspoň to je výsledok nedávnej štúdie, ktorá tvrdí, že Iránci majú u seba doma uschovaných viac ako 100 ton zlato, čo by bolo o 10 ton viac, ako má vo vlastníctve podľa ostatných údajov Iránska centrálna banka.

Škótsko ostáva súčasťou Británie, zlato a ani iné aktíva sa deliť nebudú, aj keď teda 45% škótov ostane nespokojných a to nie je veľa. Zaujímavým však bol fakt, že ak by vzniklo samotné Škótsko, bolo by riadne ľavicovou krajinou. Asi aj preto si niektorí Škóti pred referendom kupovali zlato ako poistku pred neistotou s osamostatnenia sa. Referendum tento krát o zlate je na spadnutie aj vo Švajčiarsku, kde sa bude v Novembri rozhodovať o tom, či bude mať Švajčiarska národná banka povinnosť držať minimálne 20 % svojich aktív v zlate, zároveň bude mať povinnosť repatriovať všetko zlato späť do krajiny a bude jej zakázaný akýkoľvek predaj švajčiarskych zlatých rezerv. Vzhľadom na popularitu zlata vo Švajčiarsku, je možný aj potenciálny pozitívny výsledok. Uvidíme v decembri.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Matúš Pošvanc

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár