Prehľad týždňa

51_18: Zlato a striebro krízu zatiaľ neindikujú

Ceny na trhu

Cena zlata sa za ostatné obdobie dostala skoro na úroveň 1250 USD. Cena striebra sa dostala k 14,8 USD. Následne sme videli pri oboch kovoch mierny pokles cien. Cena striebra sa začala šplhať vyššie až minulý týždeň, kým cena zlata bola na úrovni okolo 1250 USD skoro dva týždne.

Dianie na trhu

Pred dvoma týždňami som písal takúto predikciu: „Opäť ostanem mierne optimistický. Existuje tu potenciál na to, aby sa zlato dostalo k 1250 USD a striebro niekde tesnejšie pod 15 USD. Avšak blíži sa i koniec roku. A ten býva aj prekvapivý. Hlavne z hľadiska ťažiarov, ktorí potrebujú niekedy uzavrieť rok pozitívne a vedia predať nemalé množstvo kovu aj vopred. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať.“

Predikcia vyšla. Zlato šlo hore celkom rýchlo po jej zverejnení. Na striebro sme museli čakať dlhšie. Avšak nakoniec sa aj cena striebra posunula vyššie. Čo sa však dialo následne? Ako už vieme, z hľadiska trendu sledujeme hlavne to, ako sa vyvíja spread medzi futures trhom a spotovým trhom. Indikuje nám to nákupy a predaj kovov market-makrami. Z toho usudzujeme cenový trend na trhu a či je cenová hladina určovaná viac špekulantmi či fundamentami.

Ako sa cena kovov zdvíhala, spread sa na oboch trhoch rozširoval. Znamená to jediné. Na trhu je dostatok kovu. Vyššie ceny spôsobovali, že na trh prúdilo zlato i striebro. Slovné spojenie „prúdilo na trh“ vôbec neznamená, že sa jedná o nejaké novo vyťažené zlato alebo striebro. Zlata a striebra je relatívne dosť. Oba kovy majú totižto výrazné zásoby, ktoré „ležia“ kdesi v nejakých sejfoch. Nová produkcia je v princípe irelevantná. Inými slovami „prúdilo na trh“ znamená, že sa kov aktivizuje v obchodných vzťahoch – požičiava sa alebo slúži ako kolaterál pre iné obchody. A vyššie ceny spôsobovali jedine to, že na trhu sa objavil dostatok kovu.

Výhľad

Znamená to niekoľko vecí. Ceny nemajú na to, aby ďalej výrazne rástli. Hranica v okolí 1250 USD a okolie 15 USD pri striebre sú cenové úrovne, ktoré z hľadiska fundamentov na trhu zodpovedajú súčasnej situácii. Rovnako to znamená i to, že veľkí hráči nie sú v žiadnom finančnom strese a vyrojené správy o novej kríze, či nejakej stresovej udalosti na trhu, nie sú investormi do zlata a striebra vnímané. A vzhľadom na to, že je to veľmi citlivý trh, skôr sú to správy o novej kríze, ktoré sú prehnané. Uvidíme, čo sa bude diať. Trh so zlatom a striebrom je totižto dobrý indikátor ekonomického stresu. Zatiaľ však tento trh stres nezažíva. Ak sa to zmení, samozrejme si o tom napíšeme. Koncom roka by som inak čakal aj nejaký menší cenový pokles. Spread medzi futures a spotovým trhom je dostatočne široký, čo by pri tradične menšej likvidite cez sviatky vedeli nejakí špekulanti využiť. Nevidím to však na nejaké veľmi výrazné cenové prepady, ktoré sa dlhšie udržia.

Jedná sa o posledný report v tomto roku. Želám všetkým pekné sviatky. Opätovne si napíšeme čo nové na trhu so zlatom a striebrom niekedy v druhej polovici januára.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár