Prehľad týždňa

50_17: Cena zlata ešte padne

Ceny na trhu

Za ostatný týždeň sme videli ďalší pokles cien drahých kovov. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1248,2 USD, čo bolo o 31 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 15,82 USD, čo bolo o 60 centov menej ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto stúpol na úroveň 1 ku 77,8 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 177,19. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 76,93.

Dianie na trhu

Pred týždňom som písal: „Ceny kovov majú všetky predpoklady na to, aby ďalej klesali. Pri striebre indikujem hranicu 16 USD. Pri zlate uvidíme, či sa stlačí cena pod 1250 USD a ak áno, potom bude zaujímavé sledovať, ako zareaguje trh. Bude cenu v okolí 1250 USD považovať už za výpredajovú? Uvidíme. Skôr mám za to, že pôjdeme až niekde k 1200 USD..

Pokles cien som avizoval v 47. týždni tohto roku. Predikcia znela, že sa dostaneme k 1200 USD pri zlate a pod 16 USD pri striebre. Indikovalo to dostatok kovu na trhu. Ten sledujeme na základe toho, ako sa „plnia“ sklady market-makrov (bulion bánk). Ak sú „plné“, cenový spread na futures trhu predháňa cenový spread na spotovom trhu a naopak. V 47. týždni bolo na trhu inými slovami „mrte“ kovu, ktorý klienti dávali do obchodných vzťahov. Inak otázka: „Znamenal by nedostatok kovu, že sklady zívajú prázdnotou?“ Vôbec nie, sklady by mohli byť rovnako plné, avšak market-makri by omnoho ťažšie presviedčali klientov, aby vložili ich majetok do obchodných vzťahov. Preto som dal slovo plnenie skladov do úvodzoviek. Môžeme to tvrdiť preto, lebo väčšina zlata, ktorá sa kedy vyťažila, je kdesi v skladoch uložená; pri striebre je to síce menej, avšak stále viac v porovnaní s akoukoľvek inou komoditou. Nuž, a čo sa zmenilo okrem poklesu cien, ktorý čitatelia viagold.sk očakávali? Striebro sa pomaly dostáva do situácie, kedy výpredajová cena láka nových kupcov. Zlato je od tejto situácie stále ďaleko, avšak konečne sa tam blíži. Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Čo to znamená? Na trhu existuje priestor pre rast ceny striebra. Zatiaľ v to moc neverím. A to preto, lebo trhu stále úradujú špekulanti. Cena sa tak môže ešte o niečo prepadnúť. Do konca roku niekde k 15 USD. Je to pravdepodobnejšie ako výrazný rast. Avšak dopyt sa zobúdza. Uvidíme teda. Každopádne, predikcia z pred troch týždňov sa pekne naplnila. Zlato? Stále platí to, čo sme avizovali. Hladina 1200 USD je omnoho viac pravdepodobnejšia. Ako si možno všímate, ďalší pokles avizujem už skôr ako vyššiu pravdepodobnosť. Moja istota sa ďalším poklesom „ceny“ stráca. Skutočne je však samotný pokles ceny? Presnejšie ide o zužovanie sa cenového spreadu medzi spredmi na futures trhu a spotovom trhu. To je presný popis. Pochopenie vzťahu týchto dvoch trhov je základ pre tieto predikcie. Je zároveň základom pre odmietnutie teórie manipulácie cien. O zlate píšem od roku 2012. A aj mne pochopenie tohto vzťahu trvalo. Ak však raz nazriete na trh v kontexte spreadov a nie ceny ako takej, veľa vecí je omnoho lepšie pochopiteľnejších. Odporúčam to každému milovníkovi zlata a striebra.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár