Prehľad týždňa

49_18: Ceny zlata a striebra moc nerastú, ale ani nepadajú.

Ceny na trhu

Cena zlata sa za ostatný mesiac dostala mierne pod 1200 USD, avšak celkom sa rýchlo vrátila na hranicu 1220 USD. Cena striebra sa rovnako dostala za ostatný mesiac tesne pod 14 USD, a aj ona sa postupne vrátila k 14,4- 14,5 USD.

Dianie na trhu

Pred približne mesiacom som písal takúto predikciu: „ …ostatné udalosti naznačujú priestor pre mierny nárast cien. Zlato nad 1250 USD a striebro 15 USD a možno mierne vyššie. Ak by šli ceny ešte vyššie bude zaujímavé sledovať spread. Ak sa bude rozširovať, rast cien by bol prílišný, ak však ostane identický, resp. sa zúži, bol by priestor pre ďalší rast cien. Stále sa však bavíme o cenovom trende. Nie o presných cenových hladinách. Túto analýzu netreba brať nijak inak.

Ako bola úspešná predikcia? Špekulanti poslali ceny zlata i striebra nižšie. Faktom však ostáva, že nie na dlho a cenový prepad bol čisto špekulatívny. Zasiahli fundamenty, ktoré nakoniec ceny nepustili nižšie.

Predikcia mierneho rastu cien teda nevyšla, aj keď fundamenty ukazovali mierny potenciál nárastu cien. Minimálne sme si však otestovali, že dopyt po zlata a striebre pri nižších cenových hladinách, za ostatné obdobie štartoval jediné – nákupy kovov. Pokles cien a ich udržanie na nižších cenových hladinách nebol možný; na trhu sa vtedy jednoznačne prejavoval mierny nedostatok kovu, čo tlačilo cenu vyššie.

Z hľadiska spreadu medzi cenami na futures trhu a spotovým trhom sa na trhu veľa nemenilo. Pokles cien bol sprevádzaný zužovaním spreadu a rast rozširovaním spreadu. Čo je v princípe správanie, ktoré indikuje stále to isté. Súčasné cenové hladiny sú ok, s tým, že ak by mierne narástla cena, bolo by zaujímavé sledovať, čo sa bude diať. A potenciál pre mierny rast existuje.

Výhľad

Čo tieto informácie znamenajú? Opäť ostanem mierne optimistický. Existuje tu potenciál na to, aby sa zlato dostalo k 1250 USD a striebro niekde tesnejšie pod 15 USD. Avšak blíži sa i koniec roku. A ten býva aj prekvapivý. Hlavne z hľadiska ťažiarov, ktorí potrebujú niekedy uzavrieť rok pozitívne a vedia predať nemalé množstvo kovu aj vopred. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať. Ešte jeden pohľad na trh by som mal pred koncom roku stihnúť.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár