Prehľad týždňa

45_18: Ceny zlata a striebra by mohli mierne vzrásť

Ceny na trhu

Cena zlata sa pohybuje v princípe v okolí 1230 USD. Pokles k 1216 USD minulý týždeň nie je nutné považovať za niečo významné. Striebro je rovnako v okolí 14,7 USD, s tým, že pokles ceny k 14,3 USD bol zjavne špekulatívny. Pomer cien sa mierne znížil a je okolo 1 ku 83,76.

Dianie na trhu

Pred dvoma týždňami som písal takúto predikciu: „Čo teda tieto informácie znamenajú? Očakávať dnes cenu zlata vysoko nad 1250 USD je nezmysel. Rovnako ako očakávať cenu striebra nad 15,5 USD. Ak sa zlato niekam pohne, tak ceny nad 1250 USD budú špekulatívne vysoko a ceny pod 1200 USD zas špekulatívne nízko. Striebro by som sa nečudoval, ak by mierne cena vzrástla k 15 USD. Viac by bolo už príliš. Špekulanti môžu samozrejme krátkodobo pohnúť trhom akokoľvek. Dôležitý je však trend. A ten sa dnes javí tak, že dlhodobejšie cenové nárasty či poklesy zatiaľ nemáme prečo vidieť.

Čo sa dialo medzitým?

Na trhu sme videli mierne cenové poklesy a ceny sa vrátili na svoje predchádzajúce úrovne. Ako pri zlate, tak i pri striebre. Ako však čitateľ blogu viagold.sk vie, to je pramálo zaujímavé. Z uvedených cenových pohybov nevieme totižto, či sú za tým krátkodobí špekulanti alebo dlhodobí trend-seteri – market makeri = veľké banky. Preto sa treba pozerať na spread medzi trhom na spote a trhom na futures. Ak sa spread medzi týmito dvoma trhmi zužuje, je to signál po fyzickom dopyte po kove a naopak ak sa spread rozširuje, je to signál o tom, že na trhu je dosť fyzického kovu pre obchodovanie.

Za ostatné dva týždne sa moc toho nezmenilo z hľadiska cien drahých kovov. Pri zlate sme však videli zužovanie spreadu medzi spotovou cenou a cenou na futures. V pozadí trhu sa teda zjavne nakupuje fyzický kov. Pri striebre sme videli dokonca backwardáciu = nedostatok kovu na trhu, keď špekulanti zostrelili cenu k 14,3 USD. Avšak následný rast ceny situáciu upokojil.

Predikcia teda drží. Cena zlata nešla nad 1250 USD ako sme si písali. Rovnako cena striebra sa pohla k oblasti 15 USD a jej pokles k 14,3 USD nevydržal. Fundamenty ju potlačili vyššie.

Výhľad

Čo tieto informácie znamenajú? Ako som napísal v nadpise, ostatné udalosti naznačujú priestor pre mierny nárast cien. Zlato nad 1250 USD a striebro 15 USD a mierne vyššie. Ak by šli ceny ešte vyššie bude zaujímavé sledovať spread. Ak sa bude rozširovať, rast cien by bol prílišný, ak však ostane identický, resp. sa zúži, bol by priestor pre ďalší rast cien. Stále sa však bavíme o cenovom trende. Nie o presných cenových hladinách. Túto analýzu netreba brať nijak inak.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár