Ceny na trhu
Naposledy som písal komentár pred mesiacom. Cena zlata medzitým poklesla k 1182 USD a rovnako sa následne vyšplhala niekde nad 1220 USD. Striebro rovnako zažilo svoje pády pod 14,3 USD a následne sa mierne cena otriasla a stupla nad 14,5 USD. Pomer cien sa rovnako mierne prepadol, avšak opätovne sa nachádza v okolí 1 ku 84.
Prišiel mi link na video od Mike Maloney, že maďarská centrálna banka zvyšuje zásoby zlata, čo mal byť akože veľký Gold Alert, ukazujúci ďalší klinec v rozpade dolárového systému. Úprimne? Som sa pobavil. Ono, ak by to bola nejaká relevantná centrálna banka, možno by bolo zaujímavé o tom začať polemizovať. Ale maďarská? To akože už fakt? Gold alert? Halóóó, Mike, maďarská!!!
Dianie na trhu
Naposledy som písal takúto predikciu: „Cena zlata je stlačená príliš. Ukazuje to rozdiel medzi cenou na futures a spotom. Avšak je zjavné, že to nie je tak výrazné, aby sa cena dostala nad 1300 USD. Cenová hladina okolo 1250 USD by pravdepodobne spôsobila „prirodzený“ resp. tradičný cenový rozdiel medzi cenou na futures a cenou na spote. Všetko ostatné by bol nejaký druh špekulatívneho správania sa obchodníkov na futures trhu. Pri striebre som si však vôbec nie istý súčasnou cenovou hladinou. Pokojne môžeme ísť aj nižšie. Žiaden stres po fyzickom kove sa na danom trhu neukazuje. Bude zaujímavé sledovať, či sa pomer ceny zlata a striebra dostane nad 1 ku 90. Ak by sa to stalo, pri striebre by sme vtedy videli na chvíľu asi cenové dno.“
Čo sa dialo medzitým?
Cena zlata oproti predikcii poklesla výrazne. Avšak na danej úrovni jednoducho nevydržala. Špekulanti stlačili ceny skutočne riadne. Fundamenty, ktoré však ukazovali stres na trhu ako obyčajne potiahli cenu späť. Stres na trhu sa prejavoval v tom, že spread medzi cenou na futures a spotom bol príliš úzky. Značí to, že veľké banky zháňali zlato, ktoré za danej ceny nevedeli zohnať. Veľké banky totižto žijú z toho, že pôsobia ako na spotovom trhu, tak i na futures trhu. Žijú zo spreadu medzi týmito dvoma trhmi. A keď sa im tento spread výrazne zníži, musí sa to prejaviť na cene. Výsledok je jediné, cena musela ísť hore. A to sa i stalo. Backwardáciu sme však nevideli (vtedy je daný spread negatívny). Ako sme však písali cenové okolie 1250 USD je pre zlato dnes optimálne. Výrazný pokles ceny sa musel preto zastaviť. Ďalší pokles ceny by sme videli len vtedy, ak by veľké banky vedeli zohnať zlato i pri nižších cenách (vtedy by bol daný spread príliš široký).
Striebro malo omnoho silnejšie fundamenty. Je ho na trhu skutočne veľa. Až cena pod 14,3 USD menila situáciu. A úprimne som si myslel, že to dáme pod 14 USD, čo by priblížilo pomer cien zlata a striebra k hranici 1 ku 90. Nestalo sa tak nakoniec. Dnes je situácia taká, že cena v okolí 14,5 USD mierne znižuje ziskové príležitosti veľkých bánk = spread medzi futures a spotom je relatívne úzky.
Výhľad
Čo teda tieto informácie znamenajú? Očakávať dnes cenu zlata vysoko nad 1250 USD je nezmysel. Rovnako ako očakávať cenu striebra nad 15,5 USD. Ak sa zlato niekam pohne, tak ceny nad 1250 USD budú špekulatívne vysoko a ceny pod 1200 USD zas špekulatívne nízko. Striebro by som sa nečudoval, ak by mierne cena vzrástla k 15 USD. Viac by už bolo rovnako príliš. Špekulanti môžu samozrejme krátkodobo pohnúť trhom akokoľvek. Dôležitý je však trend. A ten sa dnes javí tak, že dlhodobejšie cenové nárasty či poklesy cien zatiaľ nemáme prečo vidieť.
Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlato: http://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.
Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.
Matúš Pošvanc, viagold.sk