Ceny na trhu
Za ostatných 10 týždňov, čo som nepísal report, stúpla cena zlata z 1400 USD až na 1547 USD a cena striebra z 15 USD až k 18,5 USD. Pekný rast.
Dianie na trhu
24.6. 2019 som písal takúto predikciu: „Ak budú pribúdať informácie, ktoré budú znamenať vyššiu neistotu investorov (Irán, obchodná vojna), cena zlata bude rásť. Zatiaľ to však vyzerá na špekulatívny nárast cien. Fundamenty, t.j. nákup fyzického zlata a jeho sťahovanie z trhu zatiaľ moc nevidno. Netreba teda vylúčiť ani potenciálny pokles ceny späť na úrovne okolo 1350 USD. Ideálne by pre analýzu bolo, ak by sa teraz cena niekam prudšie pohla, aby sme videli, čo urobí spotový trh.“
Do 1.7. 2019 klesla cena zlata na 1385 USD a cena striebra o niečo neskôr pod 15 USD. Pomer cien sa pohyboval z času na čas nad 1 ku 90. Z tohto krátkodobého hľadiska sa plus mínus dialo to, čo sme si písali a čo sme predpokladali. Ubehlo však už 10 týždňov, čo je celkom dlhá doba. A následne ceny drahých kovov rástli. Takýto rast sme nevideli už dávnejšie. Aký je jeho základ? Sú za rastom špekulanti alebo je to fundamentálny nárast?
Zopakujme si, čo na trhu sledujeme a čo nie. Nesledujeme technickú analýzu. Nesledujeme ani správy, ktoré hovoria, že niekto kupuje zlato, napr. centrálne banky, či Čína alebo ktokoľvek. Nezaujíma nás to, lebo je to doslova nepodstatné. Zlata je totižto relatívne dosť. Leží v skladoch. Nová ťažba nemá v princípe vplyv na trh, resp. jej vplyv je okolo 2% z celkových zásob. To značí, že ak niekto kupuje, tak iný predáva. Presne takto to funguje. Inými slovami ak ide svetom správa, že Čína kupuje, tak z globálneho hľadiska to nemusí znamenať nič. Pretože niekto iný len predáva zo zásob. Cenu to nemusí nijako ovplyvniť.
Jediný spôsob ako vidieť, čo sa z globálneho hľadiska deje, je sledovať rozdiel cien na spotovom trhu, ktorého cena sa používa na nákup/predaj fyzického kovu a ceny na futures, kde operujú špekulanti. Ak sa spread medzi týmito dvoma trhmi mení, vieme povedať, či rastie alebo klesá globálny dopyt po zlate, ktoré leží kdesi v skladoch. Ak rastie rýchlejšie spot a pomalšie futures, dopyt po fyzickom kove stúpa – fundamenty rastú. Ak rastie rýchlejšie futures a pomalšie spot, špekulanti špekulujú na rast ceny – cenové pohyby sú špekulatívne. Inými slovami je to spread medzi týmito dvoma trhmi, ktorý je rozhodujúci v zmysle toho, čo sa skutočne na trhu deje.
Čo sa teda dialo? Za ostatných 8 týždňov spread medzi týmito dvoma trhmi – spotom a futures – ostával v princípe nezmenený. Avšak cena oboch kovov rástla. Čo to znamená? Znamená to, že rast ceny bol optimálny. Rast cien vyrovnával akúkoľvek disproporciu na trhu. Ceny teda nie sú v područí špekulantov.
Výhľad
Zatiaľ to vyzerá na to, že akýkoľvek rast cien má fundamentálny základ. Nevyzerá to ani na výrazný prepad, avšak ani na ďalší výrazný rast, aspoň nie v kontexte najbližších dvoch týždňov. Cena zlata by mohla ďalej rásť do okolia 1550 USD, cenu striebra by som skôr očakával niekde k 18 USD. Ak by sme videli naopak výraznejšie cenové pohyby niektorého z kovov, skôr by sa jednalo o špekulatívne pohyby. Tie však nie sú pre našu analýzu úplne od veci. Vždy keď nastanú, vieme totižto, či sú cenové pohyby zmysluplné alebo nie.
Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlato: http://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.
Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.
Matúš Pošvanc, viagold.sk