Prehľad týždňa

28_18: Ceny zlata a striebra stagnovali. Na trhy doľahlo leto

Ceny na trhu

Za ostatný týždeň sa z hľadiska cenových pohybov moc toho neudialo. Videli sme síce začiatkom minulého týždňa atak pod 1250 USD pri zlate a niekde k 15,8 USD pri striebre ale z hľadiska celého týždňa to moc neznamenalo. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1254,5 USD, čo bolo o 2,5 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,01 USD, čo bolo o 8 centov menej ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto stúpol na úroveň 1 ku 78,36 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol okolo 179,22 XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni okolo 83,75.

Dianie na trhu

Minulý týždeň som písal,: „V týchto situáciách sú predikcie ťažké. Trh je relatívne vyrovnaný, s mierne rastúcim dopytom po fyzickom kove. Ceny teda vyjadrujú náladu na trhu aj z hľadiska špekulantov aj z hľadiska market makrov. Bude skôr zaujímavé sledovať, čo sa stane, ak by sa ceny výraznejšie a na dlhšiu dobu prepadli pod 1250 USD pri zlate alebo pod 16 USD pri striebre. Zvýšia sa nákupy kovu? Zatiaľ to vyzerá, že ďalší pokles cien by mal byť skôr krátkodobý.

Predikciu z minulého týždňa nie je prečo moc komentovať. Ceny kovov sa nakoniec nejako výrazne nepohli. Čo sa však dialo vtedy, keď cena klesala pod 1250 USD pri zlate a 16 USD pri striebre? Spustilo to nákupy na spote, resp. spotová cena klesala pomalšie ako klesala cena na futures, čo znamená jediné – na spote sa realizovali nákupy fyzického kovu. Tie inak hneď ako sa dostala cena nad 1250 USD a 16 USD mierne ustáli. Len ku koncu týždňa sme videli spotovú cenu rásť o niečo viac ako futures ceny.

Na trhu však nie je nejaká nezvyklá situácia. Neexistuje tu ani náznak backwardácie, ktorá je indikátorom stresu a vysokého dopytu po fyzickom kove – vtedy sa snažia market makri naskladňovať a zohnať fyzický kov je pre nich náročné. A treba si uvedomiť, že to nie je preto, že sa znižuje ťažba, ale preto, že existujúce zlato a striebro vtedy nechce nikto pustiť z rúk. Nič také však nevidíme.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Je leto a aj trhy vyčkávajú. Zatiaľ to nevidím na nejaký zásadný pád ceny. Nič tomu nenasvedčuje. Dopyt po fyzickom kove vždy vzrastie, keď sa cena dostane nižšie. Pokiaľ sa toto nezmení, tak akýkoľvek cenový pohyb smerom dole bude len špekuláciou a cena sa vráti späť. Skôr to vyzerá, že sa ešte chvíľu budeme teda motať okolo súčasných cenových hraníc. Pri zlate je to skôr pravdepodobné. Pri striebre menej, striebro môže aj prekvapiť a cena sa môže dosť o niečo vyššie a udržať sa tam.

Ide leto a aj moje príspevky sa tomu prispôsobia vzhľadom na dovolenkové obdobie. Pokiaľ by sa niečo zásadné na trhu udialo, sledujte facebook viagold-u. Ku komentárom sa vrátim opäť až niekedy v auguste.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár