Prehľad týždňa

27_18: Ceny zlata a striebra šli ešte nižšie. Neprekvapilo nás to

Ceny na trhu

Za ostatné dva týždne sme pri zlate videli pokles ceny až k 1250 USD. Cena striebra sa dostala až k 16 USD. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1252,4 USD, čo bolo o 16,5 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,09 USD, čo bolo o 33 centov menej ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 77,84 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol okolo 174,52 XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni okolo 81,59.

Dianie na trhu

Ešte pred dvoma týždňami som písal,: „Predikcia cenového trendu z môjho pohľadu ostáva. Neprekvapil by ma ďalší – mierny – pokles cien. Ako na zlate, tak i na striebre. Ani pri jednom kove však nepredpokladám zatiaľ nejaký zásadný cenový prepad; napr. pod 1250 USD pri zlate, či pod 16 USD pri striebre. Naznačuje to práve relatívne mierne zvýšenie dopytu na spote pri nižších cenách. Ak by aj ceny padli pod tieto hranice, bude zaujímavé sledovať, ako sa bude meniť spread medzi spotom a futures. Ak by sa menil v prospech futures, poklesy cien by pokračovali, ak by sa menil v prospech spotu, pokles cien by bol len špekulatívny a zas by sme sa vrátili na tieto úrovne.

V kontexte týždňa predikcia vyšla. Vyšla rovnako v kontexte dvoch týždňov. Priblížili sme sa však k cenovým hraniciam, ktoré som avizoval, že bude zaujímavé sledovať, pokiaľ sa ceny kovov k nim dostanú. Čo sa bude diať na dvoch dosť rozdielnych trhoch – spotovom a futures?

Tak ako sme zaznamenávali pokles cien, cena na spotovom trhu padala o niečo pomalšie, ako sa to dialo na futures trhu. A to na oboch trhoch. Ako pri zlate, tak i pri striebre. Znamená to jediné. Pri nižších cenách market makri naskladňujú kov, resp. sa zvyšuje dopyt po fyzickom kove. Ten prichádza na trh, avšak miera toho, ako zlato vstupuje do trhových vzťahov nie je úmerná poklesu cien na futures trhu. Inými slovami vidíme, že sa cenový tlak vyvíjaný na zlato na futures je relatívne vyšší, ako sa ukazujú fundamenty na spotovom trhu, kde dopyt rastie. Aby som však bol objektívny nejedná sa o rast dopytu, ktorý by znamenal na trhu nejaký stres v podobe toho, že je ťažké sa dostať k zlatu alebo striebru, ktoré niekde leží na sklade. Hovorím len o trende. Trh má od stresu ešte ďaleko, resp. tak sa to javilo ku koncu minulého týždňa. Rovnako treba brať ohľad aj na to, že pri zlate sa začínajú dostávať augustové kontrakty na futures trhu pod tlak.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

V týchto situáciách sú predikcie ťažké. Trh je relatívne vyrovnaný, s mierne rastúcim dopytom po fyzickom kove. Ceny teda vyjadrujú náladu na trhu aj z hľadiska špekulantov aj z hľadiska market makrov. Bude skôr zaujímavé sledovať, čo sa stane, ak by sa ceny výraznejšie a na dlhšiu dobu prepadli pod 1250 USD pri zlate alebo pod 16 USD pri striebre. Zvýšia sa nákupy kovu? Zatiaľ to vyzerá, že ďalší pokles cien minimálne pri zlate. Striebro môže naopak prekvapiť.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár