Prehľad týždňa

26_19: Fundamenty trvalý rast cien nenaznačujú.

Ceny na trhu

Za ostatný mesiac a pol stúpla cena zlata až nad 1400 USD a cena striebra je nad 15 USD.

Dianie na trhu

13.5. 2019 som písal takúto predikciu: „Ak sa pohne cena zlata vyššie, tak určite nie vysoko nad 1300 USD. Síce sa zužuje spread medzi futures a spotom, ale sú to júnové kontrakty. Jedná sa teda o normálny stav. Pokles pod súčasné ceny je možný, špekulanti dokážu stlačiť cenu vždy. Avšak zatiaľ sa nejaví, že by mal dlhé trvanie. Zlato v okolí 1300 USD je z dnešného hľadiska v pohode. Striebro by som tipoval na cenové okolie 15 USD lebo len mierne vyššie.“

Predikcia vychádzala až do 3. júna 2019 pri zlate a do 7. júna 2019 pri striebre. Potom sa hlavne cena zlata začala postupne zvyšovať. Cena striebra sa dostala k 15 USD a rovnako mierne stúpala. Dosiahli sme i vysoké hranice pomeru ceny zlata a striebra, ktorá dosahujú pomer 1 ku 90, t.j za uncu zlata si kúpite 90 uncí striebra.

Na internete som zachytil viaceré grafy technickej analýzy, ktoré ukazujú pri zlate prelomenie downtrendu trojuholníka. Technická analýza teda naznačuje rast cien. Znamená tento rast ceny zlata teda zmenu trendu? To, či sa jedná o zmenu fundamentov sa dá zistiť z porovnania cien na futures trhu a na spotovom trhu. Ak rastie spotový trh rýchlejšie ako futures trh, investori nakupuj fyzické zlato. A naopak. Ak futures trh rastie rýchlejšie, sú to špekulácie, ktoré tlačia cenu hore. Čo sa teda dialo ostatné týždne? Rástol spot rýchlejšie ako futures market? Nerástol. Aj keď je pravda, že koncom minulého týždňa pri raste ceny, stúpali nákupy na spote, t.j. rástol dopyt po fyzickom kove. Pričom porovnávame augustové kontrakty so spotom.   

Výsledok analýzy je preto jednoznačný. Zatiaľ sa jedná viac o špekulatívny rast cien drahých kovov. Cena zlata ukazuje, že zlato je v súčasnosti mierne prekúpené. Špekulanti jednoducho reagujú na pnutie medzi USA a Iránom, či obchodné vojny, ktoré USA rozpútalo. A zároveň platí, že pre cenu striebra to stále nevyzerá veľmi dobre. Fyzického striebra je na trhu dosť. Ak dosiahne pomer cien zlata a striebra 1 ku 100 nebude sa čomu čudovať.  

Výhľad

Čo tieto informácie znamenajú? Ak budú pribúdať informácie, ktoré budú znamenať vyššiu neistotu investorov (Irán, obchodná vojna), cena zlata bude rásť. Zatiaľ to však vyzerá na špekulatívny nárast cien. Fundamenty, t.j. nákup fyzického zlata a jeho sťahovanie z trhu zatiaľ moc nevidno. Netreba teda vylúčiť ani potenciálny pokles ceny späť na úrovne okolo 1350 USD. Ideálne by pre analýzu bolo, ak by sa teraz cena niekam prudšie pohla, aby sme videli, čo urobí spotový trh. Podľa toho by sa dal zrealizovať lepší predpoklad. Zatiaľ sa však prikláňam k špekulatívnym nárastom ceny. Pri striebre sa nebudem čudovať, ak bude v kontexte zlata relatívne klesať a zvyšovať pomer cien smerom k 1 unca zlata za 100 uncí striebra. Striebra je na trhu prebytok.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →