Prehľad týždňa

21_18: Vrelo to na zlate, vrelo. Ale zatiaľ dovrelo.

Ceny na trhu

Ceny zlata výrazne poklesli. Úprimne som to nečakal. Spodné tiky ceny boli pod 1290 USD. Cena striebra až tak nepadala. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa nakoniec na úrovni 1291,9 USD, čo bolo o 26 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,42 USD, čo bolo o 22 centov menej ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 78,68 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo viac zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol okolo 177 XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni okolo 8286.

Dianie na trhu

Pred týždňom som písal, že na trhu so zlatom to vrie, konkrétne som napísal: „Čo sa týka cien zlata očakávam stále rast nad 1350 USD a až niekde k 1400 USD. Vyššie ceny by boli špekulatívne. Čo sa týka striebra, 17 USD, vyššie budú už len špekulácie. Tak sa to javí aspoň dnes.

Predikcia cien z minulého týždňa mi nevyšla. Treba to jasne priznať. Cena zlata klesla pod 1300 USD. Ako som sledoval minulý týždeň trh, mali sme na ňom peknú backwadáciu. Tá avizovala za daných cien nákupy fyzického kovu na spotom trhu – spot bol nad futures trhom. Cena bola stlačená na futures a spot reagoval nákupmi za zľavy. Striebro nekleslo až tak ako zlato, avšak stále je od avizovanej hranice 17 USD dosť ďaleko.

Samozrejme situáciu nepripisujem najjednoduchšiemu vysvetleniu na svete v podobe manipulácie cien. To skutočne nie. Je ho treba pripísať inej dynamike na dvoch trhoch. Futures je ovládaný špekulantmi obchodujúcimi na páku, reagujú na rôzne správy, vnímajú vzory technickej analýzy, a podľa toho sa z krátkodobého hľadiska cena na trhu aj tak správa. Sú to marketmakri – veľké banky – ktoré voči špekulantom „testujúcim trh“, reálne nastavujú trend. Veľké banky (okrem iného) žijú zo spreadu medzi futures a spotom. Sú aktívne na oboch trhoch a samozrejme chcú zarobiť. Ak sa na futures znižuje cena a oni naskladňujú kov, ktorý získajú na základe ceny uvedenej na spote, znamená to jedine, špekulanti stláčajú cenu na futures príliš. To sa dialo a podľa toho som realizoval i predikciu. A presne to sa stále deje. Predikcia teda nevyšla, ale situácia ostáva veľmi podobná. Už nie v zmysle toho, že na trhu to vrie. To, čo sa mení je, že sme sa pri zlate začali pomaly ale isto presúvať k augustovým kontraktom, ktoré backwardáicu nevykazujú. Striebro bolo na tom počas minulého týždňa podobne, len s tým rozdielom, že na ňomnebola backwardácia.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Predikciu mierne upravujem. Spomínať 1400 USD pri zlate v najbližšom týždni nemá zmysel. Avšak cenu v okolí 1350 USD, možno mierne pod, už áno. Čo sa týka striebra, 17 USD ostáva. Vyššia cena by bola už len špekulácia futures obchodníkov. Tak sa to javí aspoň dnes.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár