Prehľad týždňa

20_19: Vysoký rast cien drahých kovov nečakajte.

Ceny na trhu

Počas mesiaca sa cena unce zlata nedostala nad 1300 USD. Cena sa maximálne vyšplhala 1288 USD. Čo sa týka striebra tam sa cena dostala maximálne na 15,08 USD a dnes sa pohybuje výrazne pod touto hranicou v okolí 14,7 USD.

Dianie na trhu

Pred viac než mesiacom som písal takúto predikciu: „Cena zlata je dnes teda stále stlačená a má potenciál na rast. Rovnako to platí i o striebre. Netešte sa však na nejaký závratný nárast cien. To trh neindikuje. Indikuje opätovne to, že cena zlata by mala narasť nad 1300 – 1330 USD. Cena nad 1350 USD je vysoko nepravdepodobná. Cena striebra by neprekvapila návratom k 15,5 USD. Vyššie nemá prečo narásť. Tlak na nižšie ceny, t.j. pod 1300 USD pri zlate, resp. pod 15 USD pri striebre nemá žiadnu silu. Aspoň tak sa zatiaľ dnes javí trh.

Predikcia nevyšla. Ani pri zlate a ani pri striebre. Jediné čo ostáva sa je pozrieť na to, že prečo. Počas ostatného mesiaca sa spread medzi futures a spotom a to na oboch trhoch so zlatom i striebrom rozšíril. Na trh sa dostalo fyzické zlato i striebro a to za ceny, ktoré za ostatný mesiac prevládali. Či už to boli nové vyťažené zásoby, alebo sa klienti existujúceho kovu ho rozhodli požičať nám spred medzi trhmi neukazuje. Každopádne sa nepotvrdilo to, čo som predikoval. Zužovanie spreadu medzi futures a spotom, ktoré by jedine mohlo následne cenu kovov tlačiť hore.

Ako sme na tom dnes? Na zlate sa obchodujú hlavne júnové kontrakty. Pri striebre sú to júlové kontrakty. Ako cena zlata klesá, tak sa zužuje spread medzi futures a spotom a naopak. Striebro je v backwardácii, ktorá sa prejavuje vždy pri nižších cenách na spote, pričom sa obchodujú júlové kontrakty.   

Výhľad

Čo tieto informácie znamenajú? Ak sa pohne cena zlata vyššie, tak určite nie vysoko nad 1300 USD. Síce sa zužuje spread medzi futures a spotom, ale sú to júnové kontrakty. Jedná sa teda o normálny stav. Pokles pod súčasné ceny je možný, špekulanti dokážu stlačiť cenu vždy. Avšak zatiaľ sa nejaví, že by mal dlhé trvanie. Zlato v okolí 1300 USD je z dnešného hľadiska v pohode. Striebro by som tipoval na cenové okolie 15 USD lebo len mierne vyššie.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →