Prehľad týždňa

20_18: Na trhu so zlatom to vrie

Ceny na trhu

Ceny zlata ostatné obdobie troch týždňov klesali. Dná sme mali niekde tesne nad 1300 USD. Cena striebra padala rovnako a dno zachytila niekde v okolí 16,1 USD, potom však rástla cena relatívne rýchlejšie ako pri zlate. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa nakoniec na úrovni 1317,9 USD, čo bolo o 2,9 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,64 USD, čo bolo o 12 centov viac ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 79,2 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo viac zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 182,24 XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 83,86.

Dianie na trhu

Pred dvoma týždňami som písal len na FCB: „Ceny sú teda riadne stlačené. Predikcie z minulého týždňa nevyšli. Ako však futures trh tlačil cenu dole, tak na spote sa realizovali fyzické nákupy. Investori naskladňujú. Na zlate som už dávno nevidel také napätie. Nie sme ešte ale v backwardácii. Striebro je to isté. Na základe toho sa dá predpovedať jediné. Pokiaľ sa nič nezmení, ceny sa nám pekne vrátia. Skôr či neskôr. Zlato nad 1350, pokojne do okolia 1400 USD. Striebro nad 17 USD. Viac by bola zas špekulácia s cenami na opačnú stranu.

Predikcia aj po dvoch týždňoch diania na trhu pri zlate nevyšla. Neznamená to však, že sa na trhu nič nedeje. Všetky cenové pády boli realizované na futures. Spotový trh tak ako klesala cena, klesal omnoho pomalšie. Znamená to jediné. Na spote sa nakupovalo. Spotový trh slúži na fyzické nákupy – investori teda naskladňovali. Pri zlate sme veľmi blízko backwardácie. Tá znamená jediné. Vysoký dopyt po fyzickom kove.

Pri striebre je situácia mierne odlišná. Cena stúpala, dostali sme sa dokonca k 16,8 USD, čo nebolo už ďaleko od nami avizovanej hranice 17 USD. Dopyt po tomto cenovom raste sa mierne spomalil. To sedí s tým, že avizovaná hranica 17 USD je pre investorov dnes už celkom vysoká cena. Hranicu sme zatiaľ nedosiahli. A aj keď sa dopyt po striebre rastom ceny mierne prepadol, ostáva relatívne robustný.

Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlatohttp://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Čo sa týka cien zlata očakávam stále rast nad 1350 USD a až niekde k 1400 USD. Vyššie ceny by boli špekulatívne. Čo sa týka striebra, 17 USD, vyššie budú už len špekulácie. Tak sa to javí aspoň dnes.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár